Digitárium na peelingu
Proto máme od 2. ledna do 16. února zavřeno.
Kráse se nesmí ustupovat. Ale krása také něco stojí. Proto láskyplně opečováváme a neustále vylepšujeme náš nejvytíženější programový sál – digitárium se strojem na vizuální zázraky. Ostatně od roku 2013, kdy jsme jej spustili, jím prošlo minimálně 1 066 361 návštěvníků, kteří zažili 68 premiér a celkem 11 471 představení. Mnohé z akcí byly naprosto jedinečné: komentované přistání sondy Rosetta, opakované rojení kosmonautů z celého světa, Astronomický festival, ručníkový den, divadelní představení Vladimíra Morávka, magnum opus skupiny Pink Floyd, astronomický seminář některých cimrmanologů, celosvětově největší přehlídka filmů pro digitální planetária, tisková konference pana premiéra k letu (budoucího) druhého českého astronauta, setkání s rytíři nebes nebo vyhlášení brněnské iniciativy o omezování světelného znečištění v rámci Evropské unie.
Aby si cestování prostorem a časem mohli užívat i budoucí kosmoplavci, na sklonku roku 2024 jsme vyměnili šestici datových projektorů s laserovými zdroji světla. Od 2. ledna do 16. února pak kompletně přeplátujeme kopuli novou projekční plochou NanoSeam. Ta má podobu bílé polokoule o průměru 17 metrů, která sestává ze dvou stovek zakřivených hliníkových panelů, které jsou z akustických důvodů navíc perforované – odhadujeme, že obsahují asi šest desítek milionů dírek.
Na konci komplikované přestavby bude zbrusu nová projekční plocha v té nejlepší kondici. Tedy bez patrných „švů“ mezi jednotlivými panely a s perfektní odrazivostí. Jinak řečeno, návštěvníci digitária se mohou těšit na vylepšený obraz s perfektním podáním barev a příkladným kontrastem i ostrostí.
Těšíte se na výsledek stejně jako my?
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Letní trend? Naučte se něco nového a stát vám to zaplatí
- Slunce na střeše: Fotovoltaika živí už každý třináctý dům a ušetří tisíce korun ročně
- Bateriové úložiště? Investice, která se vyplatí při blackoutu i mikro výpadcích
- Příběhy nejen šumavské: Blaník není jedinou horou, kde je vojsko připravené k boji (audio)
- Očních zánětů v létě přibývá. Jsou nakažlivé a mohou ohrozit zrak
- Martin Šonka i armádní vrtulník přiletí do Valmezu