Další dodavatelé elektřiny přišli s novými ceníky. Přinášíme aktuální srovnání
S příchodem nového roku 2025 došlo nejen ke změnám regulovaných cen za dodávku elektřiny, v návaznosti také většina dodavatelů přistoupila i ke změně svých neregulovaných cen. Tedy primárně cen za samotnou tzv. silovou elektřinu případně stálý měsíční plat. Na některých cenících ještě ani „nezaschla barva“, když účinnost cen vstoupila v platnost 1. února. Lze říci, že v kontextu došlo i ke změně pořadí nejvýhodnějších dodavatelů. Z pravidelně sledovaných předních hráčů lze totiž aktuálně za vítěze nově vyhodnotit Pražskou plynárenskou. Cenu silové elektřiny, v článku tradičně uváděnou bez DPH a za 1 MWh, stanovila u všech svých tarifů shodně na 2 690 Kč. U konkurence lze sice nalézt i nižší cenu, avšak maximálně jen u nízkého tarifu (NT) D25d. Levnější jsou v tomto ohledu tři společnosti. Nejnižších 2 566 Kč lze u tohoto tzv. nočního proudu zmínit u společnosti Centropol, kterou lze právě za stanovené ceny aktuálně ocenit stříbrnou medailí. Naše porovnání opět vychází z fixovaných ročních nabídek dodavatelů, příp. z dostupné nejbližší delší fixace.
Před rokem jsme v našem obdobném srovnání predikovali další zlevňování silové elektřiny od dodavatelů, potažmo pokles ceny pod hranici 3 tis. Kč. K tomu následně loni v řadě případů došlo, nicméně až dosud lze nadále shledat vlastně předražené nabídky. Ceny elektřiny na burze totiž prostor pro zlevnění evidentně poskytly, rizika pro odběratele jsou v tomto ohledu znatelnější teprve až v posledních týdnech. V kontextu i vývoje ceny zemního plynu totiž elektřina na burze zamířila na vyšší úrovně a v případě nejbližšího domácího ročního kontraktu se usazovat nad hranicí 100 EUR/MWh (nad 2 500 Kč). Dodavatelé pro své zákazníky elektřinu na burze zajišťují obvykle průběžně, zdražování tak teprve může nastat v průběhu roku. Na druhou stranu termínově vzdálenější kontrakty jsou v porovnání stále i o zhruba pětinu levnější. Navíc stejně jako již loni, lze v letních měsících vyhlížet zejména na krátkodobém trhu mnohem nižší ceny. Díky obnovitelným zdrojům pak na denním trhu jistě opět i mnoho hodin se zápornou cenou elektřiny.
Dodavatelé meziročně zlevnili silovou elektřinu o 20-30 procent
Každopádně jak plyne níže z našeho přehledu, stejně jako loni v únoru lze jako nejdražšího dodavatele vyhlásit INNOGY. V meziročním srovnání sice firma zhruba o pětinu zlevnila, zdaleka se však nedostala pod hranici 3 tis. Kč, jako většina ostatních. Na trhu elektřiny dominantní ČEZ se svou novou nabídkou „Fix na 1 rok“ cenově také příliš nezaujme. Na druhou stranu možno zmínit od 1. února účinnou jeho další dlouhodobější fixaci. Kdo se totiž ČEZ upíše do 31.10.2026, získá u většiny tarifů cenu 2 590 Kč, což je nyní na trhu vysoce konkurenční nabídka.
Každopádně v našem srovnání k zmiňované cenově vítězné nabídce tarifu „Stabilita na rok“ od Pražské plynárenské možno zmínit, že nový zákazník může dle tarifu navíc získat i bonus až 1 500 Kč. Bonusy pro nové zákazníky lze shledat také u některých dalších dodavatelů, mnohdy jsou spojeny s podmínkou uzavření smlouvy on-line. Atraktivně vyznívají zejména 3 tis. Kč u E.ON, zvláště když před sotva dvěma týdny vydaný nový ceník „Variant pro 1 rok“ stále nabízí rozumné ceny nejen silové elektřiny, ale i u stálého měsíčního platu. Ten je se stanovenými 120 Kč ještě atraktivnější u MND či zmiňované Pražské plynárenské. K uvedené nabídce MND pak nutno zmínit, že se v rámci „Proud Ceník 26“ musí zájemce upsat až do konce září 2026. Firma v současnosti nabízí kratší fixaci jen do letošního konce června, poskytování některých dalších nabídek aktuálně pozastavila.
Komu dobíhá fixace elektřiny, či může bez sankcí utéct od případného lichvářského dodavatele, aktuální nejlepší nabídky mohou přinést nemalé finanční úspory. Navíc mnohdy existují neveřejné ceníky, které při získávání či udržení odběratele dokáží dodavatelé vytáhnout ze šuplíku.
U objemově menších odběrů může ve výsledném vyúčtování sehrát roli i výše zmiňovaného měsíčního stálého platu, který je tedy vhodné vzít v úvahu. Prim při rozhodování nicméně obvykle hraje cena samotné silové elektřiny. Kdo má v rámci tarifu k dispozici dvě sazby (VT a NT), může také značně ušetřit díky jejich využívání. U nízkého tarifu jsou totiž distribuční poplatky v porovnání zhruba jen desetinové, resp. výsledná cena za každou odebranou MWh významně nižší. Tedy i při stejné ceně silové elektřiny lze reálně ušetřit třeba 2,50 Kč na každé kWh. Pokud například pračka spotřebuje při určitém cyklu 2 kWh, a perete každý druhý den, za rok se oproti vysokému tarifu dá jen na praní ušetřit zhruba 900 Kč...
Podívejte se také:
Cena zemního plynu již i pod 1 000 korun, když ČEZ utekl konkurenci. INNOGY potvrzuje své postavení nejdražšího dodavatele
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, tedy přes 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Energie
- Zloději vloni způsobili vloupáním škody přesahující 270 milionů. Objasnit se podaří jen každou čtvrtou „vloupačku“
- Podíl dřevostaveb v českém stavebnictví v posledních 20 letech stagnuje. Tempo výstavby je potřeba podpořit
- Podíl neplatičů nájemného v závěru roku 2024 klesl na 2,4 %
- Zásoby plynu v ČR postupně poklesly na téměř 27procentní naplněnost zásobníků, oproti loňskému roku jsou o 35 procentních bodů nižší
- Domácí kancelář, kde půjde práce od ruky? Klíčem k efektivní práci je správná technika a ergonomické vybavení
- Ceny energií významně poklesly. Jak by se ale mohly vyvíjet v blízké budoucnosti?