ČAPUS: Sporné body eTuristy jsou stále ve hře, upozorňuje asociace

Vládní návrh systému eTurista, tedy online registr ubytovaných hostů v ČR, poslanci schválili v prvním čtení. Pokud novela projde hladce celým zbývajícím legislativním procesem, registrace do systému eTurista bude pro ubytovatele povinná od července 2025. Bez ní nebude možné ubytování legálně provozovat. Česká asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) základní parametry novely vítá, upozorňuje ale, že jsou v návrhu stále sporné body, které jsou z jejich pohledu protiústavní. Konkrétně ustanovení, které by obcím umožňovalo regulovat krátkodobé pronájmy.
Systém eTurista by měl do oblasti krátkodobých pronájmů přinést větší transparentnost a pořádek. Povinná registrace poskytovatelů ubytování by měla zamezit obcházení právních předpisů a zabránit nelegálnímu provozování ubytování. To by usnadnilo výběr poplatků a daní, které dosud obcím a státu unikaly, a zároveň poskytlo potřebná data pro efektivní regulaci trhu. „Na tyto oblasti, a tedy původní záměr evropského nařízení, by se měl eTurista soustředit. Udělením dodatečných práv obcím je významnou regulací, která by měla projít řádným legislativním procesem a ne být pouze městskou vyhláškou,” shrnuje Matěj Koutný, předseda asociace a upozorňuje tak na nejpalčivější riziko.
Pravomoc omezit nebo zakázat krátkodobé pronájmy pomocí místních vyhlášek, a to i bez dostatečných důkazů o jejich negativním dopadu, je dle ČAPUSu nejen problematické, ale pro některé poskytovatele i likvidační. „Kvůli nedostatku dat o trhu hrozí, že špatně nastavená regulace poškodí nejen poctivé ubytovatele, ale i turistický ruch a ekonomiku. Aktuální návrh je v rozporu s evropským nařízením, které klade důraz na sběr dat a až následné posouzení případné regulace. EU jasně stanovila, že jakékoli omezení trhu může přijít až poté, co data prokážou vliv krátkodobých pronájmů na dostupnost bydlení,” vysvětluje Koutný.
Počet turistů na vzestupu, v ubytování v soukromí tráví více času
Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v roce 2024 v Česku ubytovalo 22,8 milionu turistů, což představuje meziroční nárůst o 3,8 %. Počet přenocování vzrostl o 2,6 % na 57,3 milionu nocí. Počet návštěvníků tak poprvé překonal hodnoty z roku 2019 před pandemií covidu-19. Na růstu se podíleli především zahraniční turisté, kterých meziročně přibylo o 9,7 % na 10,49 milionu. Celkový počet nocí strávených v ČR vzrostl o 9,2 % na 25,51 milionu.
Nejvíce turistů mířilo do Prahy, kde se ubytovalo přes osm milionů hostů, což představuje meziroční nárůst o 8,6 % a překonání hodnot z roku 2019. Průměrný počet přenocování v Praze prostřednictvím hromadných ubytovacích zařízeních zůstal na úrovni předchozího roku – činil celkem 2,3 noci, u domácích hostů 1,7 noci a u zahraničních hostů 2,4 noci. Za ubytovací platformy nejsou ještě tato data za loňský rok k dispozici. Tradičně jsou ale pobyty skrze ně delší. „V roce 2023 šlo o 3,2 noci. Dlouhodobě v průměru platí, že jsou zhruba o celý den delší, což představuje žádoucí formu turistiky,” uzavírá předsena České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí. Tento segment je i přes návrat turismu na předcovidová čísla stále utlumený. V Praze je aktivních zhruba 7 500 nabídek sdíleného ubytování, což představuje 60 % objemů oproti roku 2019.
O České asociaci pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí
ČAPUS sdružuje odpovědné pronajímatele s cílem pomoci úřadům nastavit férová a jasně aplikovatelná pravidla pro krátkodobé pronájmy a ubytování. Prioritami asociace je ukázat benefity krátkodobých pronájmů pro společnost a profesionální správou bytů zlepšovat vzájemné soužití. Asociace si zároveň klade za cíl pomáhat svým členům ve správném dodržování právních předpisů. Její členové zastupují cca 1000 bytů.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Bydlení rubrika
- Dotaci na nová okna nyní získáte ještě jednodušeji, s vyřízením může zdarma pomoci dodavatel
- Pravidla a podmínky pro hypotéky 2025
- Poptávka po akumulátorech se má během pěti let ztrojnásobit, říká studie
- Benzín je v Česku nejlevnější za 3,5 roku a dále zlevní. V EU lze natankovat levněji než v Česku pouze na Maltě a v Bulharsku, říkají data EK
- Bydlet v nájmu, nebo ve vlastním s hypotékou na krku? Hypotéka vám proti nájmu může ušetřit miliony
- Rezidence Norská: Bydlení u Grébovky, které spojuje historii a moderní komfort