Nejlepší lokality pro zimní turistiku v Česku

Zimní turistika v Česku nabízí jedinečný způsob, jak zažít přírodu jinak. A nemusíte kvůli tomu ani na Šumavu, do Krkonoš, Jeseníků nebo jiných českých hor. I Polabí či Prachovské skály mají v zimě své kouzlo. Vyhnete-li se navíc exponovaným horským střediskům, čeká na vás liduprázdná spící krajina, kterou rádi prozkoumáte.

Nemáme sice velehory ani ledovce, i tak ale zimní podmínky kladou specifické nároky na vaše vybavení a není radno je podceňovat. Správná příprava je totiž klíčem k tomu, aby byl váš výlet bezpečným a nezapomenutelným zážitkem.

Zimní turistika v Česku nabízí jedinečný způsob, jak zažít přírodu jinak. A nemusíte kvůli tomu ani na Šumavu, do Krkonoš, Jeseníků nebo jiných českých hor. I Polabí či Prachovské skály mají v zimě své kouzlo. Vyhnete-

Dnes je to snadnější

Pobyt v zimní přírodě je dnes díky moderním materiálům výrazně snazší a příjemnější. Je až s podivem, kam se za posledních 20 let posunulo outdoorové vybavení z hlediska funkčnosti. “Venku trávím hodně času, protože je to super způsob, jak si vyčistit hlavu a zapomenout na starosti všedního dne. I proto dokážu ocenit vývoj, kterým materiály a technologie v outdooru prošly. Hlavní změnou, kterou zaznamená asi každý, je výrazné snížení hmotnosti turistického vybavení a oblečení. Toho mohlo být dosaženo použitím hi-tech materiálů s vyšší pevností a větší odolností. Často se setkáváme s obavami, že na úkor nižší váhy došlo k omezení pohodlí či funkčnosti. Je však třeba říci, že je tomu právě naopak. Moderní materiály posunují funkčnost oděvů a vybavení do přírody na úplně jinou úroveň,” říká Zbyšek Pochylý, zástupce největšího outdoor e-shopu v Česku 4camping. Kvalitní membránové oblečení vás dokáže skvěle chránit před celodenním deštěm nebo promáčením během radovánek na sněhu a přitom si zachovává dostatečnou prodyšnost, aby nedocházelo k nadměrnému pocení. Stejně tak funkční prádlo z merino vlny či syntetiky opravdu efektivně odvádí vlhkost od těla a zároveň zajišťuje dostatečný tepelný komfort. A třeba takové batohy mají, oproti modelům z přelomu tisíciletí, o 30-50 % nižší váhu při stejné nebo dokonce vyšší odolnosti a nosnosti. Když se člověk dobře vybaví, může si přírodu užít opravdu na 100 %.

Pár zimních tipů, kde si zažít turistiku

Krkonoše: Hřebeny a nejvyšší vrchol Česka
Krkonoše jsou srdcem české zimní turistiky. Oblíbené jsou túry na hřebenech s výhledem na zamrzlou krajinu.

  • Tip na trasu: Výšlap na Sněžku z Velké Úpy. Občerstvit se můžete na chatě Růžohorky a pokračovat přes Růžovou horu na nejvyšší horu Česka. Cesta sice patří mezi náročnější a zvláště během výstupu na samotný vrchol Sněžky vás může potrápit silný vítr a namrzlý terén, ale odměnou vám budou nezapomenutelné výhledy z nejvyšší hory České republiky.

Šumava: Klid a nekonečné lesy
Díky odlišné morfologii nabízí Šumava oproti Krkonošům větší počet méně náročných tras vhodných i pro rodiny s dětmi. Na své si přijdou také milovníci ticha a hlubokých lesů.

  • Tip na trasu: Okruh k Plešnému jezeru, které v zimě zamrzá a poskytuje nádhernou podívanou. Pozor, na ledovou plochu jezera je zakázáno vstupovat, stejně jako je zakázáno se v něm v létě koupat.

Jeseníky: Divoká příroda a rozhledy
Jeseníky nabízejí místy nedotčenou přírodu a túry s výhledy na nekonečné zvlněné hřebeny vystupující z mračen a mlžného oparu vám učarují.

  • Tip na trasu: Naučná stezka z Karlovy Studánky na Praděd přes Velký Děd.

Jak se vybavit

Kvalitní vybavení na zimní turistiku si můžete pořídit u mnoha prodejců. Je však vždy dobré vsadit na takového, který problematice rozumí a dokáže vám vybavení správně doporučit.

Boty: Základ úspěšné túry
Správná obuv je klíčem k pohodlné a bezpečné zimní turistice.

  • Voděodolnost: Boty s membránou, například Gore-Tex, vás ochrání před vlhkostí a zajistí i lepší tepelný komfort.
  • Izolace: Boty s tepelnou izolací udrží vaše nohy v teple i v chladných podmínkách.
  • Protiskluzová podrážka: V zimním terénu oceníte podrážku s hlubokým vzorkem.
  • Doplňky: Na zledovatělé úseky přidejte nesmeky, které lze nasadit na jakékoliv boty. Pomůžou vám také turistické hole, díky kterým se snáz probrodíte závějemi a udržíte rovnováhu v nerovném terénu.

Oblečení: Vrstvení je základ
V zimě je důležité vrstvit oblečení tak, aby vás udrželo v suchu, teple a zároveň neomezovalo v pohybu.

  • První vrstva: Funkční prádlo odvádí pot od těla a zároveň ho udržuje v teple.
  • Druhá vrstva: Fleece mikina efektivně zabraňuje úniku tepla.
  • Třetí vrstva: Nepromokavá bunda vás ochrání před větrem i sněžením.
  • Kalhoty: Zimní turistické kalhoty s membránou jsou odolné vůči vlhkosti a zároveň prodyšné.

Rozhodně nezapomínejte ani na další výbavu: batoh s nepromokavou pláštěnkou nebo voděodolnou povrchovou úpravou, termosku s teplým nápojem, nepromokavé návleky na nohy, kvalitní teplé případně nepromokavé ponožky, čelovku, čepici, nepromokavé rukavice, nůž, lékárničku, nabitý telefon a náhradní oblečení pro případ nouze.

Po čem šlapu: Specifika terénu v zimě

Zimní podmínky vyžadují pečlivé plánování, protože povrch cest se může dramaticky měnit. Jaké jsou nejčastější typy zimních terénů:

Zasněžené cesty: Čerstvý prašan, zmrzlý firn nebo mokrý rozbředlý sníh zpravidla neznamenají přílišné komplikace a bezpečně se s nimi vypořádáte ve vyšších membránových nepromokavých návlecích.

Zledovatělé úseky: Na namrzlých stezkách jsou nezbytné nesmeky a pomůžou také turistické hole.

Kamenité horské stezky: I pod sněhem mohou být ostré kameny, proto volte obuv kvalitní, pevnou a dostatečně vysokou, zapomeňte na číny nebo tenisky.

Blátivé úseky: V nižších polohách se může sníh měnit v rozbředlé bahno. Nohy v suchu vám pomohou udržet nepromokavé návleky a membránové ponožky - ano, čtete správně.

Praktické rady na závěr

  1. Plánujte trasy: Přizpůsobte délku a náročnost túry svým schopnostem a aktuálním podmínkám.
  2. Dodržujte bezpečnost: V zimě se stmívá brzy, proto mějte čelovku a náhradní baterie. V nouzi pomůže také nabitý telefon.
  3. Sledujte počasí: Vývoj počasí v horách se může rychle měnit, proto mějte aktuální předpověď vždy po ruce.
  4. Doplňte energii: Dostatek vody je základ. Ideálně 2-3 litry na osobu na den. Přečkat krizi pomůžou také energetické tyčinky nebo sušené ovoce.


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky