Dnes končí termín pro daňové přiznání. Bez pokuty ještě do 9. května

Dneškem končí řádná lhůta pro podání daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2024 elektronickou formou. Poplatníci, kteří podání nestihnou, však nemusí hned panikařit – finanční úřady ještě tolerují pět pracovních dní. Přiznání tak lze bez sankce podat až do 9. května 2025.
„Pokud přiznání nestihnete podat ani v tomto termínu, hrozí vám pokuta. Ta činí 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení (resp. 0,01 % pokud jde o daňovou ztrátu), maximálně však do výše 5 % daně (nebo 5 % ztráty), nejvýše však 300 tisíc korun. Minimální výše pokuty, kterou finanční úřad předepíše, je 1000 Kč. Sankce v podobě úroku z prodlení hrozí také za pozdní úhradu samotné daně,“ dodává Barbora Jeníková, daňová poradkyně společnosti KODAP.
Jak podat elektronicky?
Nejpohodlnější cestou pro většinu fyzických osob je portál MOJE daně (dostupný na www.mojedane.cz ). Ten umožňuje bezpečné přihlášení pomocí bankovní identity, eObčanky, nebo třeba NIA ID (Identita občana). „Alternativně lze podat přes datovou schránku (pokud ji máte) nebo pomocí uznávaného elektronického podpisu jako přílohu emailu na adresu podatelny příslušného finančního úřadu (tato možnost se ale příliš nedoporučuje kvůli nižšímu komfortu a možným technickým problémům),“ říká Barbora Jeníková z KODAP.
Pro daňové přiznání za rok 2024 platí několik důležitých změn:
- Omezení slevy na manžela/manželku: Nově ji lze uplatnit pouze tehdy, pokud druhý z manželů pečuje o dítě do tří let věku a jeho vlastní rozhodné příjmy za rok 2024 nepřesáhly limit 68 000 Kč.
- Zrušení slevy na studenta: Tuto slevu již za rok 2024 nelze uplatnit.
- Zrušení školkovného: Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení byla také zrušena.
- Nové daňové odpočty: Nově si můžete od základu daně odečíst příspěvky na dlouhodobý investiční produkt (DIP) – což je nová forma státem podporovaného zajištění na stáří vedle penzijního spoření – nebo pojistné na pojištění dlouhodobé péče. Limity pro tyto odpočty se sčítají s limity pro penzijní a životní pojištění.
- Nižší práh pro 23% sazbu daně: Změnila se hranice pro vyšší 23% sazbu daně. Zatímco dříve se týkala části základu daně přesahující 48násobek průměrné mzdy, pro rok 2024 se tento práh snížil na 36násobek průměrné mzdy. Vyšší sazbou se tak daní část ročního základu daně přesahující 1 582 812 Kč.
Pokud se pro přiznání rozhodnete využít služeb daňového poradce nebo advokáta, termín pro podání je až do 1. července 2025 s tím, že využití služeb daňového poradce není třeba finančnímu úřadu předem oznamovat a zmocnění daňového poradce k podání daňového přiznání je možné přiložit až k podanému formuláři. Stejná lhůta platí i pro daňové subjekty, které mají zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Malý městský balkón - inspirace na léto
- Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Vodopád na Ploučnici (audio)
- Putování Libereckým krajem s Markem Řeháčkem: Tvrz Krassa a Chrastenský rybník (audio)
- Balanc: Spektrum: Vždyť jsi úplně normální. Co všechno brání včasné diagnostice autismu? (audio)
- Mazlíčci s talentem: Nemáte doma malého génia?