Máte doma pomalý internet? Jak změřit rychlost a kdy zvážit jiný typ připojení?

Redakce, 9.5.2025
ilustrační
ilustrační, zdroj: Kalkulátor

Proč máte pomalý internet? Zpomalení internetu může být velmi frustrující, zvlášť když nezvládá ani běžné každodenní činnosti. Důvodů, proč se tak děje, může být hned několik.

„Mezi ty nejčastější patří například to, že jste dosáhli svého datového limitu a rychlost byla automaticky snížena. Další možnou příčinou je samotný tarif – pokud máte nastavený příliš pomalý datový balíček, internet nebude stíhat vyšší nároky. Problém může být i ve slabém Wi-Fi signálu, obzvlášť pokud se nacházíte daleko od routeru nebo v cestě stojí překážky jako zdi či nábytek. Zpomalení může způsobit také přetížená síť – v takovém případě může být chyba jak na straně poskytovatele, tak i u vás doma. A v neposlední řadě může být na vině i technika – zastaralý modem nebo router už jednoduše nestačí dnešním nárokům,“ říká Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz .

Jak situaci vyřešit? S pomocí několika jednoduchých kroků můžete zjistit, kde je problém, a podniknout kroky ke zrychlení připojení.

Změřte si rychlost internetu

Pokud restart nepomohl, je dobré zjistit, jak na tom skutečně jste a změřit rychlost internetu. Poslouží k tomu třeba test rychlosti od Kalkulátoru nebo některý z mnoha dalších nástrojů dostupných online. Naměřené hodnoty porovnejte s tím, co máte nasmlouváno s poskytovatelem připojení. Pokud odpovídají, pak stojí za zvážení přechod na vyšší tarif nebo rovnou změna poskytovatele.

A jak rychlý internet vlastně potřebujeme? Třeba videohovor v HD rozlišení potřebuje rychlost kolem 5 Mb/s, sledování 4K videa na streamovací platformě už si vezme asi čtyřnásobek. Obecně platí, že běžná čtyřčlenná domácnost, která internet využívá k práci na počítači, sledování videí nebo občasnému hraní her, potřebuje rychlost kolem 150 Mb/s. Čím víc datově náročných úkonů ovšem v jednu chvíli děláte, tím rychlejší internet je potřeba.

Prioritizujte aktivity

Všichni známe tu situaci, kdy se doma sejde celá rodina, a zatímco jeden hraje hry a další sleduje televizi, jiný ještě dohání práci. Snadno se pak může stát, že router přestane stíhat. Řešením je pořízení silnějšího a modernějšího routeru nebo vyššího tarifu internetu, vyzkoušet ale můžete i prioritizaci některých aktivit. Umožňuje to funkce Quality of Service (QoS). Jednoduše si v nastavení routeru vyberete, čemu dá vaše síť prioritu. Pokud zvolíte třeba videohovory, vždy na ně budete mít dostatek dat. Ostatní aktivity se během hovoru mohou přibrzdit.

Návštěvy připojte na samostatnou síť

„Abyste zabránili přetížení, nechte v síti připojená skutečně jen domácí zařízení. Pro návštěvy vytvořte samostatnou síť. Router vám navíc umožní nastavit i limity pro stahování a nahrávání dat, takže nejen že budete šetřit kapacitu sítě, ale také si zajistíte větší bezpečnost. Nikdy nevíte, jaký web kdo navštíví a jaký malware si z něj může odnést. Pokud budete mít „návštěvnickou“ síť oddělenou, vaše data zůstanou v bezpečí,“ doporučuje Martin Thienel ze společnosti Kalkulátor.cz .

Aktualizace plánujte na noc

Mobily, počítače i další chytrá zařízení je třeba pravidelně aktualizovat. Jenže právě aktualizace je často poměrně náročným úkolem, který může zpomalit internet ostatním členům domácnosti. To samé pak platí i pro stahování objemnějších aplikací nebo synchronizaci dat v cloudu. Proto se tyto aktivity vyplatí plánovat na noc, případně na jiný čas, kdy doma internet běžně tolik nevyužíváte.

Pomalá Wi-Fi? Zkuste zesílit signál

Běží v některých místnostech internet naplno, zatímco jinde máte problém s obyčejným načtením webové stránky? Potom je zřejmě na vině slabý signál. Řešit to můžete přemístěním routeru přibližně do středu bytu. Lepší je umístění ve výšce, alespoň půl metru nad zemí. Při hledání správného místa berte v potaz, že signálu mohou bránit třeba silné betonové či cihlové příčky a stropy, kovové předměty, kuchyňské spotřebiče, některé druhy tepelných izolací nebo třeba i akvárium plné vody. Pokud přemístění nepomůže, vyřešit to může i silnější router, extender nebo takzvaný mesh systém, který se skládá z několika satelitních modulů rozmístěných různě po bytě či domě.

Změňte pásmo a kanál routeru

Wi-Fi router má dnes doma celá řada domácností, v silněji zalidněných oblastech proto může docházet ke vzájemnému rušení. Signál Wi–Fi totiž využívá různé frekvence a kanály, některé přitom mohou být vytíženější než jiné. K dispozici je celkem jedenáct dostupných kanálů (u modernějších routerů dokonce třináct) na frekvenci 2,4 GHz, případně pak můžete přepnout na 5 GHz, nebo dokonce 6 GHz. Některé routery už si umí frekvence a kanály přepínat automaticky, u jiných musíte provést ruční zásah. Na pomoc si vezměte manuál k vašemu zařízení, případně si návod vyhledejte online. Postupy se mohou v závislosti na poskytovateli a konkrétním hardwaru lišit.

Zvažte jiný typ připojení

Zkusili jste snad úplně všechno a pořád se to nelepší? Teď už nezbývá než zvážit jiný typ připojení. Nejlepších výsledků obecně dosáhnete s optickým připojením, které je extrémně rychlé a vysoce stabilní.

„Výjimkou nejsou rychlosti nad 1 Gb/s, v některých lokalitách jsou to pak dokonce 2 Gb/s nebo ještě víc. Jediným problémem je, že optika zatím není dostupná úplně všude. V takových oblastech je pak třeba pátrat, jaké možnosti poskytovatelé nabízejí a který typ připojení zajistí nejrychlejší a nejstabilnější internet. Tyto informace obvykle najdete přímo na stránkách poskytovatelů, jako jsou O2, T-Mobile, Vodafone a mnoho dalších. Jednoduše zadáte svou adresu a obratem získáte orientační informaci, jak rychlý internet doma můžete mít,“ dodává Martin Thienel z Kalkulátor.cz .



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky