Jak efektivně zachytávat dešťovou vodu: Tipy na výběr nádrže i čerpadla

Od roku 2021 ukládá novela zákona majitelům novostaveb a rekonstruovaných budov povinnost zachytávat dešťovou vodu přímo na pozemku. Častým řešením je vsakování, avšak s rostoucími cenami vody a častými obdobími sucha je výhodnější vodu dále využívat. Jak a do čeho dešťovou vodu efektivně zachytávat? Jaké čerpadlo zvolit pro její distribuci a lze na pořízení systému získat dotaci?
Cena vody neustále roste, přesto její spotřeba zůstává vysoká. Průměrný člověk denně spotřebuje zhruba 90 litrů vody, zatímco na zavlažování trávníku o rozloze 200 m² je potřeba až 850 litrů za den. K zachycení dešťové vody slouží retenční nádrže, většinou plastové, které jsou na trhu dostupné v široké škále. Alternativou mohou být nepoužívané žumpy nebo IBC kontejnery. Nádrž nemusí být nutně umístěna pod zemí, i když tato varianta je obvykle nejvhodnější.
„Při výběru velikosti retenční nádrže vycházíme z plochy střechy, ze které budeme vodu zachytávat. Průměrné množství srážek činí přibližně 30 litrů na metr čtvereční, ale je nutné zohlednit konkrétní srážkové poměry v dané lokalitě. Pro střechu o ploše 200 m² doporučujeme nádrž o objemu přibližně 5 m³. Důležité je také zajistit přepad pro přívalové deště, kdy může spadnout až dvojnásobné množství vody,“ radí Martin Křapa, obchodní ředitel společnosti Pumpa, která se více než 30 let specializuje na prodej, servis a montáž vodních čerpadel a jímek.
Nepodceňte výběr čerpadla
Pro čerpání vody z mělkých nádob, jako jsou sudy, jsou ideální sudová čerpadla. Tato čerpadla se ponoří do vody, přičemž nad hladinou vyčnívá teleskopická trubice s kohoutkem pro plnění konví nebo připojení hadice pomocí rychlospojky. Sud s čerpadlem umístěte co nejblíže k místu zalévání a čerpadlo položte na podstavec, aby se zabránilo nasávání usazenin ze dna, které by mohly zařízení poškodit. Většina majitelů zahrad volí sudová čerpadla s průtokem do 4 000 litrů za hodinu.
Nejuniverzálnější řešení pro většinu běžných aplikací při čerpání vody z retenční nádrže představu ponorné automatické čerpadlo. Ponorné čerpadlo je umístěno přímo v nádrži a jeho automatický chod zajistí plynulý provoz bez nutnosti zapínání/vypínání. Při nedostatku vody čerpadlo automaticky vypne a nedojde k jeho poškození.
Produktový tip:
Pro zavlažování menších zahrad se velmi hodí produktová novinka PUMPA blue line PMC1204PA: „Jedná se o univerzální automatické ponorné čerpadlo, které je ideální pro čerpání vody ze studny nebo dešťové vody z retenčních nádrží určených pro zavlažování zahrad. Disponuje nerezovým pláštěm, zabudovaným automatickým řízením, ochranou proti chodu nasucho, výkonem 840 W a maximálním průtokem 5,7 kubíku za hodinu. Čerpadlo je navíc schopné čerpat vodu i 50 mm ode dna,“ říká Martin Křapa.
Alternativou jsou povrchová čerpadla, která se instalují vedle nádrže. Tato čerpadla mají jednodušší konstrukci a jsou obvykle cenově dostupnější, ale jejich použití má omezení. Záleží tedy na Vás, jaký způsob preferujete a jaké jsou Vaše možnosti, co se týká umístění čerpadla. K čerpadlu budete potřebovat sací hadici s košem. V případě povrchového čerpadla je třeba počítat s max. sací výškou do 8 m a pro bezproblémový chod čerpadel, je nutné je jistit před chodem na sucho (např. presscontrolem).
Komplexním řešením jsou dešťové přečerpávače navržené přímo pro systémy využívající dešťovou vodu. Tyto systémy zahrnují nejen vhodná čerpadla, ale i bezpečnostní nádrže, které umožňují připojení k vodovodní síti v období sucha, a řídicí automatiku s ochranami provozu. Často jsou koncipovány také nejen pro zavlažování, ale i pro využití dešťové vody na splachování toalet.
Výběr čerpadla závisí na konkrétním účelu, požadovaném průtoku, výtlaku a tlaku, například pro zahradní postřikovače.
Využití dešťové vody
Zachycenou dešťovou vodu lze nejčastěji využít k zalévání zahrady, ať už ručním postřikem, nebo prostřednictvím automatického zavlažovacího systému. Pokud se rozhodnete pro profesionální zavlažování, je nutné zajistit záložní zdroj vody pro případy nedostatku srážek. Vodu lze čerpat ze studny, vrtu nebo dopouštět nádrž z vodovodu. „Doporučuji investovat do sestavy pro dopouštění nádrže, která zajistí dostatek vody i v suchých obdobích. Tato sestava se jednoduše zapojí do zásuvky 230 V a obsahuje plovák se závažím, elektromagnetický ventil a desetimetrový kabel,“ radí Martin Křapa.
Akumulace vody a program Nová zelená úsporám
Domácnosti mohou na pořízení systémů pro efektivní zachytávání a využívání dešťové či odpadní vody čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Finanční podporu lze získat prostřednictvím zálohových dotací „Oprav dům po babičce“ nebo „NZÚ Light“ ve výši 26 000 až 100 000 Kč. Podmínkou je kombinace systému hospodaření s vodou s dalšími opatřeními, například zateplením nebo instalací podporovaných zdrojů energie. Všechny podmínky jsou přehledně uvedeny na webu www.novazelenausporam.cz.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tipy a triky
- Hobby magazín: Na české zahrádky se vlivem změny klimatu stěhují i subtropické rostliny. Daří se tu olivovníku (audio)
- Jak vybrat tu pravou fasádu pro váš dům?
- Radioporadna: Změny pravidel při hlášení dopravní nehody. Kdy je dobré volat policii a záchranku? Poradíme vám (audio)
- Čechy trápí prach ze staveb. Staví a rekonstruuje se na plné obrátky a v ČR není zvykem pravidelně na stavbách uklízet a zametat
- Neignorujte menší úrazy, mohou se proměnit ve značnou komplikaci