Česká technologie dobývá svět. Zdící robot staví celou ulici rodinných domů v Británii

V britském Thornley u Newcastlu začala výstavba sedmi rodinných domů, které postaví zdící roboti WLTR od wienerbergeru. Jde vůbec o první nasazení zdícího robota na rezidenční projekt takového rozsahu. Pro stavbu bylo z České republiky dopraveno 1300 m2 cihel Porotherm 24 RR Profi Dryfix, a dalších 200 m2 zdiva Porotherm 11,5 Profi Dryfix včetně překladů Porotherm KP7. Roboti WLTR zvládnou postavit každé podlaží během dvou dnů. Klientem projektu je společnost JT Consultancy Ltd. Jana Telenského. Výstavba začala 25. dubna a dokončení je plánováno na polovinu června 2025.
„Nasazení robotů WLTR na tak rozsáhlém rezidenčním projektu je pro nás velkým krokem vpřed. Ve Velké Británii se tímto způsobem staví vůbec poprvé. Přivezli jsme sem nejen robotickou technologii, ale i celý zdící systém vyvinutý v Česku. Celá realizace byla mimořádně náročná. Už jen zorganizovat dopravu čtrnácti kamionů se stavebním materiálem si vyžádalo pečlivou přípravu. Zároveň se potvrdilo, že WLTR dokáže efektivně nahradit nedostatkovou pracovní sílu a bez problémů pracuje jak s pěnou, tak s tenkovrstvou maltou,“ říká Jaromír Sadloň, ředitel firmy GreenBuild, dceřiné společnosti wienerberger, která nabízí zdicí roboty.
Výstavba v Thornley probíhá pomocí dvou zdících robotů WLTR druhé generace. Roboti pracují podle digitálního plánu, který operátor schvaluje a spravuje prostřednictvím tabletu. Na základě těchto podkladů robot samostatně ukládá cihly Porotherm a k jejich upevnění používá zdící pěnu Porotherm Dryfix. Robot pracuje s broušenými cihlami Porotherm 24 RR Profi Dryfix vyrobenými v českém závodě Jezernice. Tyto bloky byly upraveny tak, aby splňovaly požadavky robotického zdění a umožňovaly přesné autonomní ukládání bez zásahu zedníka.
Samotná stavba probíhá postupně v několika fázích. Roboti nejprve vyzdí přízemí na dvou domech, poté se přesunou na další dvojici domů. Zatímco roboti staví další přízemí, lidští pracovníci na hotových přízemích instalují stropy. Po dokončení stropů se roboti vracejí zpět a staví nadzemní patra na prvních domech. Na stavbě je zároveň testována novinka v podobě automatického skládání rohů s využitím bloků šířky 24 cm.
„Mám radost, že se nám daří posouvat hranice v robotickém zdění. V roce 2024 byl WLTR poprvé nasazen v zahraničí při pilotním projektu v Rakousku a dnes již realizujeme takto rozsáhlý projekt v Británii, a navíc rezidenční výstavbu. Česko by si mělo vzít příklad z toho, jak Británie přistupuje k řešení dostupného bydlení. Projekt, v rámci kterého vznikne celá ulice rodinných domů během pouhých dvou měsíců, je výbornou ukázkou toho, jak může být výstavba z cihel nejen rychlá a moderní, a zároveň jak efektivně a pragmaticky může fungovat podpora dostupného bydlení,” říká Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti wienerberger.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Počet neplatičů nájemného na Ostravsku meziročně o polovinu klesl
- Největší prodejní výstava outdooru ve střední Evropě začíná na výstavišti v pražských Letňanech
- Byty a domy kvůli Bruselu opět zdraží. Oceláři a cementáři přijdou o bezplatné emisní povolenky
- Průměrné nájemné zůstává stále o 9 tisíc levnější než splátka průměrné hypotéky
- YIT zahájila prodej bytů do osobního vlastnictví v projektu Portti Kladno