Výstavba stagnuje. Řemeslníků je málo, ale nových staveb ještě méně
Stavebnictví v Česku čelí komplexní krizi. Dlouhodobě nízký počet vydaných stavebních povolení a nedostatek kvalifikovaných řemeslníků vytvářejí dvojí tlak na celý sektor. Krátkodobě může stagnace výstavby snížit převis poptávky po práci řemeslníků, avšak dlouhodobě se jedná o alarmující kombinaci, která ohrožuje stabilitu celého oboru.
Počet stavebních povolení v Česku se již od začátku roku pohybuje na úrovni historických minim . Podle dat ČSÚ zveřejněných v červenci bylo letos vydáno nejvíce povolení v květnu – 5 176. I tak se ale stále pohybujeme na nejnižších číslech za posledních 24 let.
„Krize ve stavebnictví není jen o tom, že se staví málo. Je to důsledek celkového selhávání systému, od byrokracie přes podcenění řemesel až po nefunkční digitalizaci. A její dopady zasahují celý trh, včetně výrobců stavebních materiálů,“ upozorňuje Michal Ponec, manažer obchodního rozvoje ze společnosti Betonpres, která vyrábí střešní krytiny. Vzhledem ke zpomalenému stavebnímu řízení podle něj mnohé projekty končí dřív, než začnou, protože investoři narážejí na měsíce či roky trvající procesy, kvůli nimž ztrácejí čas, peníze i zájem. „Zhoršuje se tím pádem samozřejmě i pozice výrobců stavebních materiálů. Trh aktuálně velmi tlačí na co nejnižší ceny, zároveň se ale musíme potýkat s nedostatkem surovin, které navíc neustále zdražují,“ dodává Michal Ponec.
Stav stavebnictví může ohrozit řemesla
Na stavební sektor má samozřejmě dlouhodobě vliv také nedostatek řemeslníků a dlouhé čekací lhůty. Aktuálně si řemeslníci podle Aleše Vitingera, ředitele největší české online databáze řemeslníků NejŘemeslníci.cz, výpadek zakázek spjatých se stavebním povolením kompenzují drobnějšími pracemi. „Práce vyžadující stavební povolení tvoří přibližně třetinu všech zakázek. Řemeslníci se tak aktuálně zaměřují na menší realizace, jako jsou malířské práce, elektroinstalace či služby hodinového manžela,“ říká.
Podle interních dat portálu NejŘemeslníci.cz například meziročně vzrostl zájem o stavební dozor o 43 %, o statiku staveb o 29 % a o malířské práce o 17 %. Zájem o rozsáhlejší rekonstrukce klesá – například poptávky po komplexní rekonstrukci bytů spadly o 18 % a zednické práce o 9 %.
Je tedy patrné, že větší stavební aktivity zůstávají na ústupu. „Pokud bude nízký počet stavebních povolení přetrvávat, mohl by to být vážnější problém. Zatímco v krátkodobém horizontu útlum výstavby možná zkrátí čekací doby na některé řemeslné práce, dlouhodobě by mohla být řemesla napojená na stavební sektor vážně ohrožena,“ upozorňuje Aleš Vitinger.
V Rakousku se učební obory těší prestiži, v Česku příliš ne
I když některé učební obory hlásí mírný nárůst zájmu, kapacity řemeslníků zůstávají dlouhodobě nedostatečné. „Učební osnovy se sice snaží reagovat na technologický vývoj, ale kapacity a rozpočty škol jsou omezené,“ říká ředitel serveru NejŘemeslníci.cz. Průměrný věk nově registrovaných řemeslníků podle něj nicméně klesá, což ukazuje, že někteří mladí lidé začínají vnímat řemeslo jako relevantní profesní volbu.
Přesto se u nás řemesla netěší vysoké prestiži, což může být dalším faktorem v krizi stavebnictví. „V sousedním Rakousku například existují polytechnické školy připravující žáky na vyučení, silná cechovní tradice a především společenské uznání kvalifikované práce. Český systém je v tomto směru výrazně pozadu,“ říká Michal Ponec.
Finanční nákladnost výstavby přitom v dnešní době není způsobena cenami materiálů, ale především drahotou lidské práce. „Pokud stát nadále nebude investovat do podpory odborných pracovníků a zefektivnění povolovacích procesů, výstavba se začne zastavovat,“ varuje Michal Ponec.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Reality
- V obcích Jihočeského kraje bylo v roce 2024 dokončeno 1 569 bytů - Bytová výstavba v jihočeských obcích v roce 2024 a v dlouhodobém pohledu
- Inflační koeficient pro daň z nemovitých věcí zůstává pro rok 2026 beze změny
- Churchill Square vsadil na budoucnost: Fasády i okna čistí drony, šetří peníze i životní prostředí
- Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
- Letní hypoteční překvapení: Sazby nečekaně vzrostly nad pětiprocentní hranici