Stíny léta aneb vše o roletách, žaluziích a spol.

Rubrika: Bydlet.cz
Living (Peloton), 2.09.2004 Stíny léta

Čeho je moc, toho je příliš, říká se. Platí to i o slunečních paprscích. V zimě bychom za ně dali takřka cokoliv, zato v létě se nám jich často dostává víc, než bychom si přáli.

V následujícím textu se dozvíte vše podstatné o žaluziích, roletách a markýzy, baldachýnech a klimatizaci

 Kdo vám poskytne stín?

Nejstarším způsobem, jak zabránit slunečním paprskům, aby do našich příbytků vstupovaly přes míru, jsou interiérové závěsy. Avšak stále oblíbenější jsou žaluzie a rolety – ať již v interiéru či exteriéru.

Všechny typy žaluzií, rolet, závěsů, markýz a podobně však ochraňují nejen před slunečním zářením, ale i regulují světlo, brání soukromí před zvědavými pohledy, zabraňují úniku tepla z místnosti a při správně zvoleném typu, barvě a materiálu jsou také zajímavým doplňkem interiéru.  A na co by se nemělo zapomínat: brání také „vyšisování“ nábytku i bytového textilu.

Interiérová ochranka

Působivým moderním doplňkem jsou horizontální nebo vertikální žaluzie. Vertikální žaluzie mohou být látkové nebo ze skelného vlákna - to odpuzuje prach a tak se hodí především pro alergiky. Na trhu je nepřeberné množství barev, odstínů i vzorů, takže si můžete vybrat podle svého přání a potřeb interiéru. Látkové žaluzie můžete zvolit průhledné, zatemňující či speciálně upravené vrstvou hliníku a antistatickou úpravou. Díky tomu v létě odrážejí sluneční paprsky a v zimě zabraňují tepelným ztrátám. Některé látkové žaluzie jsou i z obtížně vznětlivých materiálů.

Vertikální žaluzie můžete ovládat buď ručně pomocí kuličkového řetízku a šňůrky, dále pomocí tyčky, nebo elektricky pomocí tlačítka, dálkově a podobně. Můžete je stahovat k jedné straně, ze středu ke krajům a mohou se přivírat pod různými úhly a regulovat tak množství světla přicházejícího do místnosti.

Tam, kde nemůžete použít vertikální žaluzie látkové, lze zvolit žaluzie z PVC. Jejich výhodou je především snadná omyvatelnost, odolnost proti vodě a vlhkému prostředí, zdravotní nezávadnost, jsou i ohnivzdorné, stálobarevné i antistatické.

Jinou variantou látkových žaluzií jsou skládané plisé žaluzie, které mohou volně viset nebo být připevněné na střešní okno. I tady máte na výběr paletu materiálů různých odstínů a průsvitnosti. Na jejich výrobu se nejčastěji používá stoprocentní polyesterová tkanina, jejíž povrch bývá upraven hliníkem. Textilie je stálobarevná, má stálý tvar, je vodoodpudivá a antistatická. Tyto žaluzie můžete ovládat manuálně či elektricky.

Vodorovné výhledy

Stálicí jsou horizontální žaluzie, nejčastěji hliníkové či dřevěné. Tyto klasické žaluzie se nejvíce využívají ve starších oknech panelových domů nebo u špaletových oken, vybírat lze z mnoha barev. Umisťují se mezi skla, která jsou k sobě přišroubovaná. U špaletových oken se žaluzie umístí na jednotlivá křídla oken, aby se dala bez problémů otevírat. Meziskelní žaluzie se ovládají pomocí ovládacího táhla přes ohebnou hřídel v konstrukci horního nosníku. Žaluzie se vytahují a stahují šňůrou.

Horizontální žaluzie si můžete nechat instalovat i do interiéru před okna. V tomto případě však mají nižší účinnost - čím blíže jsou žaluzie umístěny do interiéru, tím méně světla a tepla totiž odrážejí.

Specialitou mezi interiérovými žaluziemi jsou žaluzie dřevěné. Jsou působivou přírodní dekorací v místnosti zvláště díky odstínu zabarvení a výraznému žilkování pravého dřeva. Na výrobu lamel se používá dřevo ze stromu lípy nebo z ramínu, což je ušlechtilé dřevo, stabilní a jemné. Ovládání je jednoduché a šňůry, žebříky a pásky mohou být u dřevěných žaluzií na zakázku barevně sladěny s tónem lamel. Spodní ukončení lamelového závěsu tvoří masivní spodní profil za dřeva v barvě lamel.

 Co před okno?

Mezi nejúčinnější ochranu před slunečními paprsky patří především předokenní žaluzie. Můžete si je nechat vybavit i časovými a světelnými čidly, která reagují na změnu teploty. Metr čtvereční vás přijde asi na necelé dva až šest tisíc korun, záleží na typu a výrobci.

Nejčastěji jsou k mání v celokovovém provedení. Skládají se z horního nosníku, vyrobeného z kovového lakovaného profilu, kde je uložena část ovládacího mechanismu, a z lamel vyrobených z pružných hliníkových slitin, na povrchu lakovaných speciálním vypalovacím lakem. Venkovní žaluzie jsou konstrukčně upravené výztuhou proti ohybu ve větru. Ovládat je můžete buď nekonečnou šňůrou, klikou či elektropohonem s možností doplnění různými typy čidel.

 Jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií?

Všeobecně platí, že tomu, co se skládá z jednotlivých lamel, se říká žaluzie. Jedná-li se o jeden kus materiálu, jde o roletu. V současné době mohou být ale i rolety plisované a připomínat tak žaluzie.

Staré dobré rolety

Další účinnou ochranou proti slunečním paprskům jsou předokenní rolády, neboli rolety. Jsou složeny z hliníkových lamel, které bývají vyplněné polyuretanem, díky čemuž se zvyšuje jejich izolační účinnost. Metr čtvereční přijde asi na tři a půl tisíce korun. Můžete si je také nechat vybavit časovými a světelnými čidly.

Rolety můžete ovládat buď ručně navíjením takzvaného tažného popruhu, převodovkou s klikou, nebo elektromotorem. Ovládání elektromotorů je možné samostatnými přepínači nebo centrální. Rolety si také můžete nechat vybavit bezpečnostními zámky proti nadzvednutí zvenčí. Slouží nejen jako ochrana před světlem, únikem tepla, zloději, ale i před hlukem a prachem.

Pokud si předokenní rolety necháte instalovat ještě při samotné stavbě domu, pak je možné roletový box schovat pod omítku nebo do zateplovacího systému. Některé stavební systémy mají dokonce ve svém sortimentu speciální nadokenní překlad upravený pro umístění roletového boxu. V tomto případě je pak přístup pouze k revizní klapce pro případné opravy motoru nebo poškozeného pancíře rolety. U dodatečné montáže se roletový box umístí na fasádu nebo do ostění. Pokud si to budete přát, můžete mít v roletovém boxu umístěnou zároveň i síť proti hmyzu - v tomto případě má vodící lišta zdvojenou komůrku pro samotnou síť a pancíř rolety.

Klady předokenních rolet
- velmi účinná ochrana před slunečními paprsky
- snížení tepelných ztrát okny
- zvýšená ochrana proti případným zlodějům
- není problém vyrobit i větší rozměry
- můžete zvolit ruční nebo elektrické ovládání

 Klasika do interiéru

Výhodou rolet je, že se hodí skoro všude, snadno se ovládají a udržují. Oproti dřívějšku si dnes můžete vybírat nejen z mnoha barev, ale především vzorů, potisků a podobně. Materiály jsou jak přírodní, tak syntetické a ovládání je například klasické s pružinovým mechanismem, s nekonečným kuličkovým řetízkem, i rolety ovládané elektrickým motorem. Metr čtvereční látkové rolety může začínat už na dvě stě padesáti korunách, materiály se speciální úpravou jsou už dražší: například materiál, kde je z venkovní strany nástřik plastu, stojí už kolem pěti set korun za metr čtvereční. Tato úprava zajistí, že do místnosti neprojde více světla, i když barva látky v interiéru je světlá. 
 
 Rolety v pohybu

Zvláště předokenní rolety slouží i jako ochrana před zloději. Ne, že by je nedokázal překonat, ale rozhodně mu cestu k vašemu majetku znepříjemní, případně ho odradí. Avšak delší dobu stažené rolety znamenají, že majitel není doma. Případný zloděj tak může mít zase dost času na jejich překonání. Existuje ovšem řešení, které může nezvaného návštěvníka zaplašit: můžete koupit spínače, které v době vaší nepřítomnosti spouští a vysouvají žaluzie či rolety s nepravidelným zpožděním (spínač zároveň slouží i k jejich automatickému ovládání). Může být dokonce vybaven i takzvaným astroprogramem - má v paměti uloženy údaje o východech a západech slunce během celého roku. Spínání tak neovlivňuje pevný čas, ale světelné podmínky. Žaluzie či rolety je možné ovládat centrálně, po skupinkách či jednotlivě. Spínač pořídíte za necelých 5000 korun.


 Markýzy, baldachýny & spol.

Další z možností, jak chránit obydlí před letním sluncem, jsou konstrukce s honosným názvem – markýzy. Vybrat si můžete mezi takzvanou korbovou nebo výsuvnou markýzou. Korbová se instaluje napevno a proto se uplatní spíše u obchodů a kaváren. U bytů se hodí spíše tam, kde během roku převládají slunečné dny. Korbová markýza stojí podle velikosti asi deset až třicet tisíc korun a protože ji nelze zasunout, počasí ji rychleji ničí. Proto jsou u nás běžnější spíše takzvané výsuvné markýzy, které mohu být kloubové a navíjecí.

A z čeho markýzy vlastně jsou? Na jejich výrobu se používají speciální tkaniny. Tyto textilie mají životnost až dvacet let, vyznačují se pevností, stálobarevností, ochranou před zářením UVA a UVB slunečními paprsky, odolností proti zpuchření, protiplísňovou úpravou a kvalitní impregnací. Jsou upraveny i antistatickým nábojem, který odpuzuje prach a výfukové plyny. Markýza široká tři a půl metru s výsuvem maximálně tři metry přijde asi na osmnáct tisíc korun (záleží na výrobci a použitém materiálu).

Nejjednodušší a nejlevnější ovládání je ruční pomocí kliky. Zvolit si můžete i motorové, počítejte však se sedmi až dvaceti tisíci korunami navíc. Ovládání může být pomocí tlačítka, dálkového ovladače s infračerveným paprskem či radiovým signálem. To vše ještě můžete doplnit čidlem na vítr, déšť nebo slunce. To znamená, že jakmile dosáhne vítr určité rychlosti nebo začne pršet, markýza se sama zavine. Naopak pokud dosáhne teplota během slunečného dne určité teploty, pak čidlo reagující na slunce nechá markýzu vysunout, a ochrání tak byt před horkem.

Výsuvné markýzy se uchycují různými způsoby. Například čelně do fasády domu, do konstrukce stropu či podhledu. Chránit ji může krycí plech v bílé barvě (nebo si můžete vybrat podle vzorníku RAL).

 Kolik stojí ochrana před sluncem?
-
předokenní žaluzie2000 až 6000 za m2
- předokenní rolety 3500 za m2
- korbová markýza 10 000 až 30 000
- solární folie 600 za m2
- závěsy se zátěrem 200 až 400 za m2
- polymerové barvy od 700 za m2
-dřevěné žaluzie od 1800 za m2
- dekorační látky 400 až 1200 za m2
- speciální spínač na rolety a žaluzie 5000
- motorové ovládání markýz 7000 až 20 000


 Celý článek naleznete v časopise Living

Autor: Marcela NovotnáNázory na článek  Stíny léta aneb vše o roletách, žaluziích a spol.
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Bydlet.cz