Okna a dveře určují ráz celého domu - rady a základní principy

Rubrika: Bydlet.cz
Living (Peloton), 8.09.2004 Okna a dveře určují ráz domu

Vchod a okna, patří mezi první věci, které vás na rodinném domě okamžitě upoutají. Způsob řešení vstupu, vchodové dveře a tvar oken spolu s fasádou a střechou totiž vytvářejí konečný výraz domu, který se vám zapíše do paměti. Architektonické dotvoření exteriéru je ale jen jednou z funkcí oken a dveří.

Hlavními funkcemi oken zůstávají již po staletí: přirozené denní osvětlení, větrání interiéru a vytvoření optimálního vnitřního prostředí. Dveře pak uzavírají průchody do vnitřních prostorů a jednotlivých místností uvnitř budovy. Kvalita oken a dveří se za poslední desetiletí výrazně změnila. Na trhu existuje velké množství výrobců a distributorů těchto výrobků a je nesnadné vybrat to správné řešení pro vlastní rodinný dům. Čím se tedy při výběru řídit?

Základní vlastností, kterou musíte vzít v úvahu, je tepelně izolační schopnost výplní otvorů. Na neznalost se v tomto případě doslova doplácí, vždyť okny často uniká 30 až 45 procent celkové spotřeby tepelné energie! Tepelně izolační vlastnosti oken a dveří by přitom měly být srovnatelné s tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva vašeho rodinného domu. Důležitým hlediskem výběru oken a dveří je rovněž jejich náročnost na údržbu a mytí. Podle konstrukčního materiálu je možné rozdělit okna a dveře na dřevěná, plastová, ocelová nebo hliníková. Všechny druhy mají své výhody i nevýhody.

Vchod musí být vidět

Je velmi nepříjemné, když člověk na první pohled nepozná, kudy se vlastně do domu dostane. Hlavní vstup do objektu – na rozdíl třeba od technického – by měl být jednoznačně zřejmý na první pohled, ale na jeho určení může architekt využít i jiných prvků, než jsou samotné dveře (stříška, zábrana proti větru a další).

Vchod by měl být alespoň minimálně chráněn před deštěm, popřípadě i před větrem. Možnost složit v suchu deštník a mít volné ruce na hledání klíčů jistě ocení každý. Vstup musí být navíc bezpečný, nesmíte tu uklouznout na sněhu či námraze. A hlavně od domovních dveří musíte dobře vidět, komu právě otevíráte.

Jak vybírat vchodové dveře

Dveře jsou snad vůbec nejužívanější částí domu, proto byste při jejich výběru měli dbát nejen na cenu, ale především na kvalitu. V úvahu vezměte především životnost, kterou od dveří automaticky očekáváte. Těžko můžete předpokládat, že některý z levnějších typů vám bez větších vad bude sloužit řadu let. Představa ušetřených peněz na výhodném nákupu se v této souvislosti stává pouhou iluzí.

U každých dveří, které provází vyšší cena, byste měli chtít znát, co vám v tomto provedení nabízejí. Nezbytná je rovněž otázka při každém takzvaně výhodném nákupu: Proč jsou tak levné? Neváhejte proto investovat do vchodových dveří z masívu, dýhu a plastovou fólii přenechte pak raději dveřnímu křídlu v interiéru. Odborníci doporučují ponechat případně výběr dveří na autorovi celého projektu domu.

I na garáži si nejdříve všimnete vrat

Zatímco bezpečnostní vchodové dveře do domu budete brát asi jako samozřejmost, garážovým vratům se vám třeba nebude chtít věnovat tolik pozornosti respektive peněz. Před vlastní instalací obyčejných levných plechových vrat (která navíc zručný „zámečník" otevře za několik minut) se proto zamyslete nejen nad tím, jak budou slušet vašemu domu a lahodit vašemu oku, ale i nad tím, na kolik si ceníte svého auta. Současná nabídka garážových vrat je velmi pestrá. Velkou výhodou je i možnost zadat kompletní dodávku vrat, brány i plotu jedné firmě.

Kvalitní ocelová vrata dnes vyjdou na více než deset tisíc korun. Mnohem dražší jsou pak hliníková a dřevěná. Cena se může ještě navýšit o tepelně izolační úpravu. Dvoukřídlý systém otevírání je podle odborníků už dávno překonán. Dnes mu značně konkurují sklopná, posuvná či roletová vrata. Do všech těchto typů lze instalovat elektromotory, díky nimž se vrata otevírají po zmáčknutí spínače sama. Navíc elektromotor lze doplnit dálkovým ovládáním. Z auta pak jako řidič vystupujete až přímo v garáži.

Základní hlediska posuzování kvality oken a jejich výběru:

Životnost
Těsnost okenních spár proti zatékání vody
Ochrana proti hluku a prostupu tepla
Kvalita kování
Nenáročná údržba
Technický servis dodavatelské firmy včetně jejích zkušeností a zázemí
Záruka
Cena
Estetický přínos pro dům

 Celý článek naleznete v časopise Living 

 autor: Petr ProcházkaNázory na článek  Okna a dveře určují ráz celého domu - rady a základní principy
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Bydlet.cz