Růst úrokových sazeb může přivodit realitní krizi

Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 5.10.2004
MMF vypracoval nedávno analýzu, ve které prezentoval určité znepokojení související s růstem úrokových sazeb a efektem tohoto růstu na globální ale i regionální realitní trhy.

V dobách nízkých úrokových sazeb investoři vyhledávají investice do nemovitostí, které financují z půjčených zdrojů a které se následně snaží pronajímat. Při následném růstu sazeb, zvláště pokud je tempo růstu příliš vysoké, se však takové investice přestávají vyplácet a investoři se jich zbavují, což může vyvolat za určitých pomínek výrazný převis nabídky nad poptávkou, což výrazně sníží ceny nemovitostí. Příliš rychlý pokles cen na realitním trhu může zase dále ovlivnit i celé ekonomiky a přivodit jim nemalé problémy.

Podle odhadů MMF se ceny nemovitostí v příštím roce sníží nejvíce v USA, Anglii, Španělsku a Irsku, kde je vysoký počet investorů pracujících s instrumenty realitního trhu.
Realitní trh v ČR by případným globálním poklesem neměl být výrazněji ovlivněn, protože má zatím svůj vlastní cyklus, který s celkovým vývojem ještě nekoreluje. Očekává se, že spíše než k poklesu domácího trhu by mělo dojít ke snížení výnosů, které je schopen trh generovat. Současná výnosnost realitních investic se podle developerských údajů pohybujé mezi 4 - 15%, což je stále zhruba o 2% více než v západních zemích EU.
Názory na článek  Růst úrokových sazeb může přivodit realitní krizi
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí