Realitní poradna - Dobrý den,dozvěděl jsem se o Vás na internetu a prosím o radu.Dědeček vlastní dekret na státní byt,tento byt …

Otázka: Dobrý den,dozvěděl jsem se o Vás na internetu a prosím o radu.Dědeček vlastní dekret na státní byt,tento byt by mě chtěl přenechat.Tento byt užívá s mým nevlastním otcem,já v tom bytě nejsem nahlášen,má na něj otčím nějaké přednostní právo?Děkuji za odpověď O.J.
 
Odpověď: Na tuto situaci se budou aplikovat právní ustanovení o nájmu bytu, neboť dekret na byt zakládá Vašemu dědečkovi právo nájmu k tomuto bytu. V současné době, tedy za života dědečka, Vám dědeček jednoduše nájemní právo na byt přenechat nemůže, muselo by s tím souhlasit město/obec, které/á by s dědečkem ukončila nájem a současně by s Vámi uzavřelo/a novou nájemní smlouvu. V případě dědečkovy smrtí nastupuje tzv. institut „přechodu nájmu bytu“, kdy toto nájemní právo přechází na osoby uvedené v zákoně, jedná se tedy o osoby blízké které s nájemcem žily s ním v den jeho úmrtí ve společné domácnosti a nemají vlastní byt a/anebo osoby, které v den jeho úmrtí sdílely s ním společnou domácnost po dobu min. 3 roků a nemají vlastní byt. Pokud tedy Váš otčin bydlí s Vaším dědečkem ve stejném bytě, se má obvyklé za to, že sdílejí společnou domácnost a pokud nemá vlastní byt (tzn. v osobním vlastnictví či jiné nájemní právo k bytu) a pokud bude s ním sílet společnou domácnost i v den jeho úmrtí, má dost velké šance, aby přešlo na něj nájemní právo k předmětnému bytu. Pokud jde o Vás,není důležité zda ještě hlášen či nikoli, je důležité, abyste tento byt faktický užíval, abyste zde skutečně nepřetržitě bydlel a přispíval na chod domácnosti, jste-li výdělečně činný. Pokud tedy zde bydlíte a pokud nemáte vlastní byt (tzn. v osobním vlastnictví či jiné nájemní právo k bytu) mate rovněž šanci, aby na Vás přešlo nájemní právo k bytu. Vzhledem k tomu, že se jedná o státní a ne družstevní byt, může k tomuto bytu vzniknout společný nájem bytu i jiných osob než manželů (u družstevního bytu mohou být společnými nájemci bytu pouze manželé), takže by event. mohla nastat i situace, že by nájemní právo přešlo na více osob, které by splňovaly výše uvedené podmínky. Takže v krátce na Vaší odpověď, ano Váš otčin tím, že ten byt užívá, má právo, aby v případě úmrtí dědečka a bude-li splňovat uvedené podmínky, přešlo na něj nájemní právo k bytu (to neznamená tedy, že toto právo nebude mít víc osob).
Uveřejneno: 19. srpen 2008
Realitní poradna seznam otázek a odpovědí