YTONG přináší výstavu o přírodě ALIVE

YTONG přináší výstavu o přírodě ALIVE

 

Od 10. června do 4. října letošního roku mohou návštěvníci Prahy na Náměstí Republiky shlédnout unikátní výstavu velkoplošných fotografií přírody od světoznámého fotografa Yanna Arthuse–Bertranda. Partnerem této expozice s ekologickým poselstvím je výrobce pórobetonu YTONG, společnost Xella CZ.

 

  Výstavu s názvem „ALIVE“ slavnostně pod širým nebem zahájili hlavní manažerka projektu Olga Menzelová-Kelymanová, pražský primátor Pavel Bém a velvyslanec Francie H. E. Charles Fries. Záštita a účast francouzského velvyslanectví na vernisáži napovídají původ autora projektu, francouzského fotografa Yanna Arthuse-Bertranda. Praha tak převzala štafetu po pařížské metropoli, kde v loňském roce expozice zakotvila v parku pod Eiffelovou věží a přilákala na dva a půl miliónu lidí.

 

  Tato outdoorová výstava nás oslovila originální koncepcí a hlavně svým tématem. Poutavou formou se snaží připomenout nejširší veřejnosti některá závažná ekologická rizika současného světa, která přímo souvisí také se stavebnictvím komentuje partnerství projektu marketingová manažerka Xella CZ Ivana Havlíčková. Právě stavebnictví se totiž významnou měrou podílí na světové spotřebě energií  a na celkové bilanci skleníkových plynů. Nejde přitom zdaleka jen o energetické nároky a emise při výrobě stavebních materiálů, při jejich dopravě nebo při samotné stavbě. Způsob výstavby každé budovy a použité stavební materiály také předurčují takzvanou ekologickou a energetickou stopu svých uživatelů, často na několik desítek, nebo dokonce stovek let. „O ekologické argumenty se při výběru stavebních materiálů pro své nové bydlení zajímá stále více stavebníků. Je to výsledek dlouholeté osvěty a společenského dialogu, ke kterému podobná výstava může výrazně přispět,“ dodává Havlíčková.

Vystavovanou kolekci 92 velkoformátových fotografií zvířat ze všech koutů světa doprovází texty o škodlivém působení člověka na přírodu. Snímky zachycují symbiózu člověka a zvířete jako rovnocenných obyvatel planety a přináší symbolickou výpověď o stavu světa a o vztahu člověka k přírodě. Alive mohou pod širým nebem bezplatně zhlédnout ve dne i v noci stovky návštěvníků, ať už na expozici zamíří cíleně díky svému zájmu o přírodu a ekologii, nebo sem zabloudí jen tak náhodou. Volná přístupnost expozice navíc nejlépe prospívá jejím ambicím působit osvětově. Součástí výstavy je také informační stan, který organizátorům pomohla zbudovat společnost Xella a kde jsou návštěvníkům k dispozici knihy, pohledy a další publikace o přírodě.

 

Letošní projekt volně navázal na výstavu „Země krásná neznámá“, kterou před dvěma lety mohli návštěvníci obdivovat na pražské Kampě. Pro mnohé bylo obrovským zážitkem už jen to, že si výstavu mohli užít třeba ve večerní atmosféře, kdy pod září reflektorů každá z fotografií jakoby ožívala. Outdoorové výstavy se v posledních letech stávají nedílnou součástí kulturního života metropolí po celém světě. Jejich smyslem je probudit v lidech zájem o umění a vytvořit pro umění novou platformu, protože muzea a galerie v dnešní hektické době zejí prázdnotou. Kouzlo výstavy „Alive“ mohou zájemci v následujících měsících sami posoudit, Náměstí Republiky budou fotografie zdobit až do 5. října tohoto roku.

  YTONG se pro své jedinečné tepelně izolační parametry používá především pro výstavbu bytových a rodinných domů, v nichž zajišťuje celoroční tepelnou a vlhkostní pohodu. Šetrná a energeticky nenáročná výroba společně s minimální energetickou spotřebou staveb řadí pórobeton YTONG mezi ekologicky nejšetrnější stavební materiály současnosti. Vysoká přesnost, nízká hmotnost, rychlost a jednoduchá technologie zdění jej předurčují také pro rekonstrukce všech typů staveb. Bílý pórobeton YTONG se vyrábí výhradně z kvalitních přírodních surovin, jako je křemičitý písek, vápno, cement a voda. Proto je ideální pro stavby určené k dlouhodobému pobytu lidí, včetně prostor se zvýšenými hygienickými požadavky.

 Xella International GmbH patří k lídrům na evropském i světovém trhu se stavebninami. Se zhruba 7400 pracovníky na celém světě dosahuje ročního obratu přesahujícího 1,2 miliardy eur. K nejznámějším produktům koncernu Xella patří bílý pórobeton značky YTONG. V České republice působí společnost Xella CZ. Ročně vyrobí 350 pracovníků ve třech českých závodech přes 1 000 000 m3 tohoto přesného stavebního materiálu. Xella CZ se specializuje také na další silikátové výrobky prodávané pod značkou SILKA. Do portfolia mezinárodního koncernu patří kromě značek YTONG a SILKA také FERMACELL (sádrovláknité desky), HEBEL (materiály pro průmyslové stavby) a MULTIPOR (minerální izolační desky). Více informací o Xella CZ najdete na www.xella.cz, informace o celém koncernu na www.xella.comNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy