Realitní rádce III. díl - Výhradní smlouva s makléřem, ano nebo ne?

Marta Hrdličková (Kurzy.cz), 12.08.2010

Vždy doporučujeme s realitní kanceláří spolupracovat na základě písemné smlouvy, která přesně definuje práva a povinnosti zprostředkovatele i prodávajícího. Klient si může vybrat ze dvou typů smluvního vtahu: nevýhradní zprostředkovatelskou smlouvu, nebo výhradní (exkluzivní).

 

Nevýhradní smlouva vám umožní spolupracovat s více realitními kancelářemi nebo si vaši nemovitost prodat vlastní aktivitou. Řada zákazníků žije v domnění, že pokud bude jejich nemovitost nabízet více kanceláří, bude úspěšnost jejich prodeje vyšší a rychlejší. Bohužel opak je častokrát pravdou. Pokud se rozhodnete pro nevýhradní zastoupení, ve většině případů nabízí vaši nemovitost více realitních kanceláří a tak se pravděpodobně objeví na několika internetových serverech a v řadě tiskovin vícekrát za sebou se stejnou fotografií, ale především s různou a často nižší cenou. Potenciální zájemci samozřejmě volají na nejnižší nabídku. Pro prodávajícího to tedy většinou znamená, že prodal svou nemovitost přes kancelář, která nabídla nejnižší cenu. Realitní kanceláře obecně v případě nevýhradních smluv nemají jistotu, že nemovitost prodají a tak ve snaze uskutečnit obchod často zatajují některé informace, zkreslují popis nemovitosti a inzerují ve velice omezené míře.

 

Výhradní smlouva znamená, že jste smlouvu uzavřeli jen s jedinou realitní kanceláří, která vede veškerá jednání s případnými zájemci. Makléř je schopen maximálně hájit zájmy klienta (prodávajícího) a je schopen vyjednat nejvyšší možnou prodejní cenu. Makléř má jistotu uskutečnění obchodní transakce, proto investuje dostatek finančních prostředků do propagace nemovitosti, poskytne klientovi nejkvalitnější služby, včetně záruky právních služeb, pojištění a úschovy kupních cen. U výhradní smlouvy je možné a zcela běžné, že prodávající uzavře výhradní smlouvu na dobu určitou, například na 1 měsíc a pak podle spokojenosti se rozhodne, bude-li ve spolupráci s realitní kanceláří pokračovat, nebo zvolí-li jinou. Tato forma spolupráce je běžná v zahraničí, u nás se jí klienti někdy obávají.  Pokud však zvolíte seriózní realitní kancelář, máte záruku kvality. 

Odpovídal: Jaroslav Jírek, realitní makléř kanceláře RE/MAX Alfa

další díly Realitního rádce:

Realitní rádce I.díl - kupuji novostavbu 
Realitní rádce II.díl - nákup bytu 
Realitní rádce IV. díl - Koupě družstevního bytu..
Realitní rádce V. díl - Tipy, které pomohou prodat vaši nemovitost

 

 

 

Názory na článek  Realitní rádce III. díl - Výhradní smlouva s makléřem, ano nebo ne?
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Financování bydlení