E15: Spořitelna vzdá až pětinu problémových stavebních projektů

TNBiz, 17.9.2010
Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Až pětina problémových developerských projektů, které v minulosti financovala Česká spořitelna (ČS), nemá naději na dokončení. Deníku E15 to řekl ředitel odboru restrukturalizace a vymáhání ČS Daniel Hříbal.

Spořitelna se orientuje hlavně na financování bytové výstavby. Finanční domy teď řeší stále více případů, kdy developer není schopen splácet úvěr a chybí mu peníze na dokončení a následný prodej či pronájem nemovitostí. U všech problematických projektů se nejdříve hledají řešení skrze úpravu splátkového kalendáře i projektu. „Vždy je snaha s projektem něco udělat,“ zdůrazňuje Lenka Kostrounová z ČSOB.

„Tam, kde je mizivá šance, že developer dokáže sehnat další zdroje, se musíme zabývat tím, zda komerční stránka projektu dává smysl. Někdy raději jdeme cestou minimalizace ztráty než rizika vložení dalšího kapitálu,“ vysvětlil Hříbal.

Banka pak zvolí například prodej projektů v nedobrovolné dražbě, což je v současnosti stále častější praxe, která se spořitelně osvědčuje.

„Výsledky předčily naše očekávání, co se týče realizovaných cen,“ uvedl Hříbal.

U většiny dokončených a neprodaných rezidenčních projektů jdou banka a developer cestou snížení nabídkových cen bytů. Platí to hlavně o menších regionálních projektech a rozsáhlé výstavbě ve velkých městech.

Ani dosavadní pokles cen však nemusí výrazně pomoci oživení poptávky. „Rezidenční trh je velmi citlivý na subjektivní vnímání kupujících,“ míní Hříbal. Potenciální zákazníci spekulují o dalším snižování cen, proto pro developery bude už brzy problémem stále relativně vysoké ceny držet.

Kromě tlaku na splácení úvěru se totiž potýkají například s náklady na provoz bytových domů. Společenství vlastníků, kde zůstává neprodaná třeba polovina bytů, totiž po developerech mnohdy požadují příspěvky, jaké běžně platí majitelé bytových jednotek.

Jak poznamenal v debatě Stavebního fóra Pavel Kühn z České spořitelny, krátkodobým řešením, jak získat alespoň nějaký příjem z postavených, ale neprodaných bytů, může být jejich pronájem. „Zkusme se s developery dohodnout, že by mohli na přechodnou dobu dvou až tří let tyto byty pronajmout,“ navrhl Kühn.

Simone Radacicova, radacicova@mediafax.cz



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Reality