Vejce nejsou jen velikonoční symbol, vejce jsou celoroční zdroj kvalitních bílkovin

Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 26.03.2016

Vejce, to je nejen symbol Velikonoc a nového života, ale hlavně výborné a výživné jídlo. Receptů na pokrmy z vajec je opravdu mnoho. Kdo by neznal hemenex, smažená vejce na cibulce, volská oka, omelety, vejce v aspiku, vejce vařená na hniličku, nebo vaječnou pomazánku a vajíčkový salát. Vejce je potravina, bez které se v kuchyni neobejdeme. Vejce potřebujeme v nádivce, bábovce i palačinkách, v polévkách i krémech. Vejce se již dávno staly samozřejmou součástí našeho jídelníčku.

Jak je to s cholesterolem ve vejcích

V posledních letech panovaly obavy z vysokého a nezdravého cholesterolu obsaženého ve vejcích. Poslední průzkumy prokázaly, že vaječný žloutek neobsahuje zdaleka takové množství cholesterolu, kolik se původně předpokládalo. Naopak, obsahují více zdravých tuků. Dalším příznivým faktorem je obsah lecitinu ve vejcích, který působí právě proti ukládání cholesterolu v organismu. Člověk, který není sám zatížen vysokým cholesterolem může vejce přiměřeně konzumovat zcela bez obav.

Vejce - výživová bomba

•  vejce jsou zdroj kvalitních bílkovin

• vejce obsahují vitamíny a živiny (A,B,D,E, riboflavin, železo, vápník, draslík, zinek, sodík, fosfor a selen)

Tipy jak zacházet s vejci

•  vejce skladujte na chladném místě v ledničce, nejlépe v kartonových obalech, ve kterých se prodávají

•  před vařením, nebo jinou úpravou skořápky vajec omyjte

•  při vaření vajec přidáme do vody špetku soli, i pokud vajíčko praskne, nevyteče, bílek se srazí

•  pro lepší oloupání vajec po uvaření vejce položíme na 5 - 10 min do studené vody

•  pro snadnější oloupání skořápky vejce naťukáme lžičkou nejprve na jeho širším konci a pak důkladně a stejnoměrně po celém povrchu

• pokud si nemáte jistotu, zda je vejce vařené, nebo syrové, roztočte je kolem osy, vejce, které je vařené se točí rychle, nevařené pomalu

•  hnědá a bílá vejce se liší pouze barvou a plemenem slepice, která je snesla, v kvalitě vajec a jejich nutričních hodnotách nejsou žádné rozdíly

Recept na aspik s vejcem a chřestem

Suroviny:

6 lupínků bílé želatiny, 1/2 drůbežího vývaru, 0,5 dcl suchého sherry, 4 vejce, 400 g uvařeného mladého chřestu, hrstičku nadrobno nasekaných čerstvých bylinky (např. pažitka, petržel, mladé kopřivy)

Postup:

Želatinu zalijeme studenou vodou. Ohřejeme drůbeží vývar a přidáme sherry, přimícháme želatinu a přidáme nasekané bylinky. Připravíme si formičky (nejlépe menší a kulaté), do nich vlijeme malé množství želatiny, tak aby vytvořilo ve formě první vrstvu a dáme ztuhnout do ledničky. Uvaříme vejce natvrdo, oloupeme a nakrájíme na kolečka. Rychle, vhozením do vařící vody uvaříme i chřest, který zchladíme. Vyndáme z lednice formičky a na první vrstvu klademe kolečka vajec, bylinky a chřest, až zaplníme celou formu, zalijeme vše želatinou a dáme do ledničky vychladnout na 2 - 3 hodiny. Podáváme jako lehkou večeři, nebo vydatnou snídani s čerstvou zeleninou a pečivem. 

Jaká jídla z vajec připravujete vy? Podělte se s námi o své postřehy a tipy z vaší kuchyně, napište o jaké recepty máte zájem. Návrhy, co zlepšit na stránkách Bydlet.cz  uvítáme v redakce@bydlet.cz.


Vyzkoušejte i ostatní recepty - tipy na vaření a pečení >>

Názory na článek  Vejce nejsou jen velikonoční symbol, vejce jsou celoroční zdroj kvalitních bílkovin
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Recepty na víkend