Vánoční dekorace: adventní věnce pro vánoční období

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 19.11.2014

Vánoční období patří k tomu nejkrásnějšímu v roce. Světla plápolajících svíček, vůně čerstvě upečeného cukroví a chvíle strávené ve společnosti našich nejbližších je třeba si náležitě užívat. Vše začíná přípravou na čas adventu. K němu neodmyslitelně patří adventní věnce, které nás každou neděli při rozsvěcení další svíčky upomínají na blížící se Vánoce.

Ukážeme si, jak pomocí nejrůznějších vánočních dekorací proměnit domácnost v kouzelné místo, které podtrhne slavnostní a magickou atmosféru Vánoc. Dále vám poradíme, jak si vybrat vánoční stromek, prostřít štědrovečerní stůl či zabalit dárky. V neposlední řadě také přineseme informace o tom, jaké budou trendy letošních Vánoc.

1. Vánoční věnce
Adventní věnec, který symbolizuje očekávání příchodu Ježíše Krista, tvoří spolu se stromkem základní atribut vánoční dekorace. Domácnosti zdobí po celé adventní období, které začíná čtyři týdny před Štědrým dnem. Čtyři týdny jsou symbolizovány čtyřmi svícemi, které se jedna po druhé zapalují o adventních nedělích. K nejčastějším typům patří tradiční věnce z chvojí, oblíbené jsou také věnce vytvořené například z proutí či pedigu. Ty lze použít opakovaně – po vánočním období z nich stačí sundat ozdoby a na jaře lze korpus znovu ozdobit a vytvořit například věnec velikonoční. Pokud toužíte po něčem netradičním, zkuste vytvořit věnec ze zbytků látek, které jednoduše omotáte kolem polystyrenového či slaměného kruhu.

1. 1 Adventní věnec na stůl

Na trhu či v hobbymarketech si můžete pořídit již hotový adventní věnec nebo si jej můžete vyrobit sami. Jak na to? Základem je výběr vhodného materiálu. Jako korpus věnce poslouží například polystyrenové nebo slaměné kruhy, které za pomoci drátu obalíte chvojím (důležité je, aby tvořilo hustou a rovnoměrnou vrstvu). Pro korpus věnce můžete použít i několikrát obtočený silnější drát – tím docílíte tenčího těla věnce. Pokud chcete, aby tělo věnce bylo naopak silnější, můžete k drátu přidat ještě novinový papír, který ovážete a ovinete vliesem nebo jiným potahovým materiálem.

Místo větviček lze použít i mech, který slouží jako zásobárna vody pro dekorační materiály. Pokud si vyberete slaměné nebo proutěné kruhy, větvemi je obkládat nemusíte. Hotový adventní věnec je vhodné položit na podložku (tác, talíř), abyste předešli znečištění či poškození nábytku.

Poté přichází na řadu výběr komponentů, kterými věnec ozdobíte. Ozdoby by měly ladit s ostatní vánoční výzdobou ve vaší domácnosti, aby všechny dekorace tvořily ucelený koncept. Na věnce se hodí přírodní i umělé materiály, také saténové stužky. Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na svíčky. Důležité je pevné připevnění všech materiálů pomocí drátu nebo tavné pistole. Svíčky můžete přímo napíchnout na speciální bodáky určené na svíčky, které jsou v různých velikostech.

Tip odborníka:

Pokud chcete tradiční barvy a přízdoby nahradit něčím, co je trendy právě pro letošní Vánoce, vsaďte na věnce vytvořené na proutěné konstrukci v šedých či bílých odstínech nebo věnce vytvořené z netradičních materiálů na polystyrenovém korpusu, který můžete například polepit skleněnou drtí. Jako přízdoby jsou v kurzu velké umělé květiny a suché větvičky, z barev pak kouřové odstíny a kovové lesky, nebo naopak kontrastní kombinace oranžové, žluté a šmolkově modré s bílou, dále pudrová a hráškově zelená,“ radí Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha-Štěrboholy. 

1.2 Závěsný adventní věnec

Závěsný adventní věnec je méně obvyklý, zato velmi efektní. Postup výroby i zdobení je podobný jako u věnce na stůl, jen je nutné základ korpusu vypracovat i na spodní straně – při ovazování tedy nepřikládáte materiál jen na horní, ale i na spodní stranu, která bude při pověšení viditelná. Špičky větví by měly směřovat na stejnou stranu, aby byl výsledný dojem co nejlepší. Do základu nezapomeňte upevnit háčky k zavěšení, které by měly být kvůli pevnému uchycení dostatečně silné.

Postup při zavěšování věnců
• Pro zavěšení budete potřebovat čtyři silné dráty, na jejichž koncích vytvoříte očka. Propíchněte je věncem tak, aby byly vždy ve stejné vzdálenosti dva a dva proti sobě. Dolní konce drátů ohněte a zasuňte do věnce tak, aby nemohly vyklouznout.

• Dalším krokem je propojení dvou protilehlých závěsných bodů drátem. Jeho délka musí odpovídat požadované délce závěsu – nezapomeňte brát v úvahu také poměr průměru věnce a délky závěsu, aby dráty zvládly unést tíhu věnce. Při umisťování drátů a měření jejich délky vám pomůže, když věnec zkušebně pověsíte – uvidíte tak, zda jsou dráty stejně a dostatečně dlouhé. Věnec věšte kvůli bezpečnosti vždy vodorovně.

• Koncové části drátů se smyčkou upevněte pomocí několikerého ovinutí drátem kolem dokola.

• Závěsné dráty v celé délce ozdobte stuhou. Jeden konec protáhněte spodním očkem a přes vrchní část veďte k protějšímu bodu, kde konec stuhy uchytíte k protilehlému spodnímu očku. Stejným způsobem ozdobte i další dva dráty.

• Stuhy oviňte v místech jejich upevnění několikrát kolem věnce, konce zalepte nebo přichyťte pomocí drátku. Měly by být naaranžovány tak, aby nebyly viditelné žádné dráty. Z estetického hlediska se také snažte, aby stuhy byly stejně a dostatečně napnuté tak, aby působily, že nesou váhu celého věnce.

1. 3 Věnec na dveře

Vánoční výzdobu může velmi zdařile doplnit i závěsný věnec na dveřích. Postup výroby je velmi podobný jako u adventního věnce, jen vynecháte svíčky. Pamatujte však na to, že věnec na dveřích je vystaven větší zátěži kvůli otevírání a zavírání dveří a nepřízni počasí. Proto při jeho výrobě volte odolnější materiály, aby vám vydržel po celé vánoční období až do Tří králů. Ideální jsou sušené nebo umělé materiály, které musejí být pevně přichycené ke korpusu.

Tip odborníka:

Hitem jsou jednoduché jednodruhové věnce na dveře s minimální přízdobou kovového lesku. Můžete je přizdobit přírodními materiály nebo baňkami a umělými plody v zářivých barvách, které strohým dekoracím dodají barevný akcent. Velmi pěkně vypadají také saténové stužky navrstvené v různých šířkách,“ navrhuje Alena Pobudová z hobbymarketu OBI Praha-Štěrboholy.

 

Názory na článek  Vánoční dekorace: adventní věnce pro vánoční období
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky