Nový český fenomén jsou minizahrádky na balkonech

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 1.03.2016
Fenomén balkónového pěstování a kompostování rostlin v posledních letech ovládl mnoho světových metropolí. Výjimkou není ani Praha. Češi si z balkónů vytváří zelené oázy klidu. A protože jsou známí jako národ kutilů, uplatňují tak veškerou tvořivost a fantazii.

Ke zkrášlení balkónu využívají popínavé rostliny, dřeviny, závěsné a proutěné košíky, originální vertikální držáky na květináče a další dekorace. Jejich terčem nejsou pouze okrasné rostliny. Pěstují bylinky, ovoce i zeleninu. Originalitu balkónu pak dotváří ještě detaily. Inspiraci čerpají z internetu, knížek nebo od známých. Místem nákupu jsou často hobby markety, květinářství, překvapivě také i netradiční místa, jako jsou prodejny KiK.

„Balkóny představují místo, kde lidé rádi relaxují. A proto, že ne každý se může těšit ze své vlastní zahrádky mimo své trvalé bydliště, pěstují květiny v květináčích. Ve velkém tak odpadá pletí i okopávání. Rostliny lze přemisťovat podle potřeby a nálady. Jistým benefitem je i fakt, že škůdci na balkón zavítají vzácněji než na klasickou příměstskou zahrádku,“ říká k výhodám balkónových zahrádek Zuzana Procházková z KiKu.

Jak na vytvoření originální minizahrádky?

Plánování zahrnuje předem promyšlený nákup vhodných typů rostlin, zeleniny nebo bylinek, jelikož ne všechny plodiny, která nás napadnou, jsou vhodné pro pěstování na balkóně. Roli hraje také orientace balkónu, která určuje míru světla a tepla. Pozornost je dobré věnovat i příslušenství.

Náš TIP:

Dřevěné rámy se třemi (cca 39x12x15 cm) nebo dvěma květináči (cca 26x12x15 cm)


Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky