Komentované pořady a experimenty čekají na děti i kantory

Jiřina Kavková (Bydlet.cz), 11.01.2017
Bádání i komentované pořady jsou připravené v Liberci Biologie a chemie – přesně na tyto dva předměty se zaměřili v liberecké iQLANDII. Od ledna 2017 ve svých laboratořích spouští nové programy pod názvy ChemiQ a Biochemie. Kantory a jejich svěřence tak čeká nejenom devadesát minut experimentování, ale hlavně práce se sofistikovanějším vybavením, které není za normálních okolností ve školách k dispozici. Pozadu nezůstávají ani místní planetárníci. Ti si nachystali řadu živě komentovaných pořadů, díky nimž se děti od mateřských škol až po školy střední podívají Do vesmíru a zase zpátky.

„Naším cílem je děti co nejvíce seznámit s praxí. Do laboratoří jsme před nedávnem pořídili hi-tech vybavení pro přírodovědné obory, jako například stereolupy, digitální zvětšovací přístroje, kameru MX-10 či ochranný oblek proti radiaci. Zakoupili jsme i velké množství vzorků pod mikroskopy a zhotovili nové pracovní listy,“ říká Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání centra. Učitelé si tak mohou vybrat z celé řady Laborek – novinek ChemiQ a Biochemie a dále pak z ověřených programů: Silák vzduch, Jaderná energie, Svět pod mikroskopem, Vědecká hračka a spousty jiných. Navíc programy již nejsou vázány na vstup do expozic, jak tomu bylo v minulosti. Co to znamená? „Žáci se svým dozorem přijdou pouze na vybranou lekci, po níž se vrací zpět do školy. Ta většinou trvá 1,5 až 2 hodiny,“ dodává Desenský.

Kantor si program Laborek sestaví sám

Lektoři iQLANDIE připravují momentálně v rámci Laborek nové chemické, fyzikální a biologické pokusy, ze kterých si učitelé v dohledné době na webových stránkách iQLANDIE budou moci sami sestavit program dle vlastních potřeb. „To doposud nebylo možné, aktivity v Laborkách byly pevně dané, což chceme v roce 2017 změnit. V praxi to bude fungovat následovně. Než k nám přijde třída na program např. z chemie, kantor si předem vybere z databáze pokusů šest konkrétních stanovišť. U těch se budou po 10 až 15 minutách střídat skupinky dětí. Tímto dáváme možnost učitelům a jejich svěřencům u nás absolvovat pokusy, které z různých důvodů nemohou vyzkoušet ve školách,“ dodává manažer.

V Planetáriu se dostanete Do vesmíru a zase zpátky

V místním Planetáriu nabízí pro školáky i zajímavě koncipované pořady. V oblibě jsou hlavně ty autorské, živě komentované, které jsou doplněny o experimenty a interakci lektorů se žáky. „S dětmi jsme tu poprvé a Živák Do vesmíru a zase zpátky hezky navázal na témata, která probíráme v přírodovědě,“ okomentovala bezprostředně po promítání Denisa Králová, učitelka ze základní školy z Rumburku. Zvlášť Živáky umí místní planetárníci přizpůsobit všem věkovým kategoriím, od dětí z mateřinek po středoškoláky. Kromě autorských si lze vybrat i z klasických filmů Úsvit kosmického věku, Výprava ke hvězdám či Planety.

iQLANDIA Liberec je členem České asociace science center.

Názory na článek  Komentované pořady a experimenty čekají na děti i kantory
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy