V pitné vodě je obří množství jedovatých plastů, zjistila studie

Mediafax (Mediafax), 8.09.2017

Nová vědecká studie přišla se šokujícím zjištěním - miliardám lidí teče z kohoutku voda, která sice na první pohled vypadá čistá, ale ve skutečnosti obsahuje jedovaté mikroplasty. Ty se pak v těle rozpadají na toxické látky.

A nejde o žádná zanedbatelná čísla - vědci mikroplasty objevili ve 83 procentech vzorků, kterých po celém světě odebrali celkem 159. Vůbec nejhůř jsou na tom Američané, jedovaté mikroplasty byly v 94 procentech vzorků. Druhý byl Libanon a třetí Indie.

Na opačném konci spektra skončila Velká Británie, Francie a sousední Německo. I tak ovšem mikroplasty plavaly v 72 procentech vzorků kohoutkové vody, což je stále vysoké číslo.

V půl litru vody bylo v USA průměrně 4,8 kousků plastu, v Evropě to bylo 1,9, píše The Guardian. Vědci nicméně tak jako tak bijí na poplach a volají po tom, aby se co nejdřív začal zkoumat vliv toxických mikroplastů na lidský organismus.

Dosud se přitom vědci věnovali v podstatě jen tomu, kolik plastů znečišťuje světové oceány a dostává se do těl mořských živočichů. A z nich zprostředkovaně do lidského organismu po konzumaci mořských plodů.

"Teď už máme dost dat ze zkoumání divoce žijících zvířat a dopadů, které na ně mikroplasty mají, abychom byli znepokojení," říká Sherri Masonová z univerzity ve Fredonii ve státě New York. Právě ona vedla tým, který vzorky vody analyzoval.

Vědkyně Anne Marie Mahonová z irské univerzity Galway-Mayo Institute of Technology popisuje, co vlastně mohou miniaturní částečky plastu v těle napáchat.

Podle ní nejsou problémem jen toxické chemikálie obsažené v plastu nebo škodlivé mikroorganismy, které se na nich "vezou". Nebezpečí představují i mikroplasty samotné. A to kvůli tomu, že dokáží poškodit a doslova probodat buňky a tím pádem mohou ohrozit i orgány.

A mikroplasty nejsou zdaleka obsažené jen v mořských plodech nebo v kohoutkové vodě. Němečtí vědci například částečky objevili i ve všech 24 testovaných pivech, také v medu a cukru.

Francouzští výzkumníci pro změnu v roce 2015 zjistili, že na Paříž se za rok ze vzduchu snese tři až deset tun mikroplastů a nebezpečné částečky se dají naměřit nejen venku, ale i v domech a bytech.

Názory na článek  V pitné vodě je obří množství jedovatých plastů, zjistila studie
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy