Praha přivítá první dámu současné architektury

Jana Brožková (Bydlet.cz), 20.11.2017
Ikonický komplex terminálu jokohamského přístavu

Mimořádné setkání s přední osobností současné architektury Farshid Moussavi nabízí již příští týden v pondělí 27. listopadu od 18:30 v Betlémské kapli cyklus přednášek “November Talks”. Íránsko-britská architektka Farshid Moussavi patří k ženám, které svým talentem, kreativitou a specifickým viděním světa v mnohačetných souvislostech posouvají výrazně hranice svého oboru a staví se tak po bok těch nejlepších výtvarnic, módních návrhářek a designérek, jako jsou nebo byly v různých časech například Coco Chanel, Vivienne Westwood nebo Zaha Hadid.

Pro její práce je typická čistota tvaru, ať už se jedná o dnes ikonický komplex terminálu jokohamského přístavu, budovu Muzea současného umění v americkém Clevelandu, interiéry butiků pro Victorii Beckham nebo právě dostavěný, obdivovaný a vysoce ceněný blok dvou bytových domů s motivem záclon jako základním výtvarným a architektonickým elementem ve francouzském Montpellier. Lehkost a využití zdobnosti není samoúčelné a jen podtrhuje dechberoucí sebevědomou a komplexní eleganci autorčiných domů, budov, obchodních komplexů i realizací ve veřejném prostoru.

Přednáška je součástí série “November Talks” (Listopadové promluvy), kterou 12. rokem organizuje nadace Sto-Stiftung na šesti předních evropských školách architektury. Na Fakultě architektury ČVUT se koná třetím rokem. Smysl celé akce objasňuje profesor Zdeněk Zavřel, proděkan pro zahraniční vztahy FA ČVUT: „Hledali jsme mezi řečníky, kteří v rámci tohoto přednáškového cyklu již vystoupili na jiných školách. Co je spojuje? Pracují v mezinárodních souvislostech, řada z nich učí na zahraničních školách. Propojení česká architektura potřebuje jak sůl.“

Mimořádnou příležitost setkat se s Farshid Moussavi, zakladatelkou a šéfkou studia FMA, která je také výtečnou a váženou pedagožkou a teoretičkou, má české odborné i laické publikum v pondělí 27. listopadu 2017 od 18:30 v pražské Betlémské kapli. Vstup je volný. Více informací na https://www.facebook.com/events/1977213932547942/.

„Jsem nadšená, že mohu být architektkou právě nyní,” říká Farshid Moussavi v jednom z rozhovorů pro britský Guardian, a dodává: „Žijeme v době, kdy se nápady sdílejí, migrují celým světem. Není čas ohlížet se zpátky, je třeba jít dál. Můžete mít dejme tomu dva domy a oba mají kruhový tvar balkónu. Ale rozdíl mezi nimi vytváří právě architektura. A ten rozdíl poskytuje prostor k diskuzi.” Zároveň si uvědomuje, že architekt není všemocný, a že řada vlivů každodenně vstupuje do jeho práce a vizí. Záměry developerů, politické a ekonomické souvislosti a v současnosti také nebezpečí terorismu omezují možnosti uplatnit neotřelé a originální vize. Farshid Moussavi našla však klíč i k řešení této situace. Nazývá to “micropolitcs” a jde o zdánlivě jednoduchou věc: Soustředit se na to, aby v daných podmínkách a limitech odvedla co nejlepší a nejoriginálnější práci. „Velká architektura si byla vždy vědoma síly svých nástrojů a jejich možností,” dodává první dáma světové architektury.

Farshid Moussavi je architektka, vedoucí kanceláře Farshid Moussavi Architecture (FMA) a profesorka Harvardské university. Na přelomu století spoluzaložila se svým tehdejším manželem Alejandro Zaera-Polem londýnský ateliér Foreign Office Architects (FOA), který se proslavil jako jedna z nejkreativnějších kanceláří – zahrnující jak architekturu, urbanismus, tak tvorbu krajinářskou. Farshid Moussavi získala vzdělání na Harvard’s Graduate School of Design, University College London a Dundee University, vyučuje a externě působí na mnoha akademických institucích po celém světě. V roce 2015 byla zvolena členkou Královské akademie umění v Londýně. Svoje poznatky, úvahy, teoretické koncepce a výsledky výzkumu na Harvardu publikovala ve třech zásadních knihách Function of Ornament (2006), Function of Form (2009) a Function of Style (2015). Více na www.farshidmoussavi.com.

Názory na článek  Praha přivítá první dámu současné architektury
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy