Cukrovka se v Česku vymyká kontrole, varují experti
Jen loni lékaři v Česku diagnostikovali cukrovku u 120 tisíc lidí. S vážnou chorobou se léčí už 860 tisíc Čechů, dalších 300 tisíc lidí zatím neví, že diabetem trpí. Už tato čísla jsou děsivá, přesto budou podle expertů dál stoupat. A výrazně.
Že je Česko cukrovkovou "velmocí", bohužel ukazuje i čerstvá zpráva Evropské komise. V ní se uvádí, že v ČR na cukrovku umírá skoro dvakrát víc lidí než je evropský průměr. A číslo pořád roste.
A pokud Češi výrazně nezmění životní styl, experti očekávají, že diabetem druhého typu, tedy cukrovkou způsobenou špatnou životosprávou, onemocní v budoucnu třetina populace.
"Cukrovka je nezvladnutelná, selhává veškerá prevence a diabetiků je čím dál tím víc," citují Lidové noviny předního obezitologa Štěpána Svačinu.
Ten navíc upozorňuje, že výrazně také rostou náklady na léčbu cukrovky. A deník upozorňuje, že rozhodně není pravda, že diabetu se vyhnete, pokud z jídelníčku vyřadíte sladkosti. Úplně "stačí", když máte dlouhodobě nadváhu.
Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem
Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie
Články Tiskové zprávy
- Deset let Kanceláří roku: český kancelářský design je dnes úplně jinde
- AI pomáhá chránit citlivou komunikaci ve zdravotnictví
- Život v AFI City vzkvétá: vysočanská čtvrť hlásí nové nájemce i zahájení komunitního pěstování
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP
- Sazby hypoték opět stouply. Klienty, kterým končí fixace, může čekat skokové navýšení splátek. Brooker Consulting Index Hypotečních úvěrů
- Až 70 procent zákazníků odchází z prodejny s jiným produktem. PLANEO sází na odborné poradenství