Konec "igelitek" v obchodech zdarma, brzy za ně budeme platit

TNBiz, 18.12.2017

S novým rokem přichází změna pro tuzemské obchody i zákazníky. Díky letošní novele zákona o obalech se Česko od 1. ledna 2018 připojí k zemím zpoplatňujícím a omezujícím využití plastových tašek. Zatímco ve velkých obchodních řetězcích s potravinami jde už několik let o běžnou praxi, například ve večerkách je poskytování plastových tašek zdarma stále rozšířené.

Malé prodejny, obchody s módou, obuví a elektronikou – například v těchto a dalších prodejnách už lidé zaplatí za plastovou tašku. Zpoplatněním Ministerstvo životního prostředí reaguje na povinnost vyplývající z evropského práva, ale především na znečištění přírody právě taškami z plastu.

"Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok podle pesimistických odhadů na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně. A jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně 25 let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat," apeluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. "Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, když podobné nařízení zavedli, byl ten pokles až o 85 %," doplňuje ředitel odboru odpadů MŽP Jaromír Manhart.

Plastová taška za poplatek, sáček zadarmo

Povinné zpoplatnění se týká všech plastových tašek. Jednotnou cenu za takovou tašku zákon nestanovuje, obchodníci si ji mohou určit sami. Musí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku.

 

Zpoplatnění se – i přes jejich negativní dopady na životní prostředí - nebude vztahovat na mikrosáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Plní totiž především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami. Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují. "Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma musí skončit," dodává ministr Richard Brabec.

Žít bez sáčků není problém

Náhradou za malé plastové pytlíky mohou být ty síťové a látkové. Dají se použít například na ovoce, zeleninu i pečivo. Slouží jako alternativy k běžným plastovým pytlíkům.

Cena jednoho látkového sáčku se pohybuje okolo 80 korun, ale můžete jej neomezeně používat. Více než 90 % plastových sáčků totiž skončí po jednom použití v koši.

To platí i u velkých látkových tašek - pořádná nákupní taška nahradí několik set těch jednorázových, které si v obchodech musíte kupovat. Takže ve finále i ušetříte. "Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku," říká ministr Richard Brabec.

To je navíc jedno z hlavních poselství kampaně, kterou MŽP v souvislosti s blížícím se opatřením připravilo. Ve většině případů je to totiž podle průzkumu MŽP právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku, a berou si tak tu plastovou.

V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT!, ta druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s tzv. hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.

"Víte, my jsme v posledních letech trochu pozapomněli na to, co bylo dříve samozřejmé a vpravdě ekologické. Mnozí si určitě vybaví síťovky, které byly svého času téměř v každé kapse, nebo látkové tašky. Pak je převálcovaly ty nešťastné igelitky. Věřím, že naše originální plátěné tašky veřejnost zaujmou a že si je oblíbí," dodává ministr Richard Brabec.

Tašky pro MŽP navrhly pod vedením návrhářky Alice Klouzkové studentky ateliéru módního designu a grafického designu z respektované VOŠ Scholastika v Praze. Zájemci je mohou vyhrát v soutěžích na Facebooku MŽP, případně je zdarma získat v pražské prodejně potravin Bezobalu a ostravském dobročinném second handu Moment.

"Moment podporuje řadu charitativních projektů, třeba denní stacionář Žebřík, který pomáhá mladým lidem s postižením a jejich rodinám, nebo hospicovou péči Ondrášek. Nejenže tak koupí nějakého toho vánočního dárku přispějete na dobrou věc, ale zároveň dostanete i tuto krásnou tašku," říká ředitelka Momentu Simona Honsová.



Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie



Články Tipy a triky