Špatně spíte? Může za to špatný vzduch v ložnici

Rubrika: Interiéry
Jana Brožková (Bydlet.cz), 18.01.2018
Spánek je důležitý Spánek je nedílnou součástí našeho života. Má významný vliv nejen na tělesné zdraví, ale i na psychickou pohodu. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést k vysokému krevnímu tlaku, hormonální nerovnosti, ale i k vážnějším chorobám, jako je cukrovka, demence nebo Alzheimerova choroba, zvyšuje se také riziko infarktu a mrtvice. Spánková deprivace výrazně snižuje produktivitu a schopnost ovládat emoce. Nedostatek spánku a špatná spánková hygiena je nešvarem dnešní doby. Podle studie Healthy Homes Barometr z roku 2016 nemá vhodné podmínky ke kvalitnímu spánku 77 % lidí.

Na kvalitu spánku má vliv řada faktorů - světelné podmínky, matrace, návyky před spaním či rušivé elementy, jako je telefon či televize. Velmi důležitou roli hraje prostředí v místnosti, ve které spíme. Ložnice by měla být uklizená a čistá, pokud možno zbavena prachu. Před spaním je vhodné na několik minut místnost pořádně vyvětrat, vzduch by měl v místnosti proudit ale i během spánku. Toho docílíme pootevřeným oknem nebo vzduchotechnickým zařízením. Vydýchaný vzduch totiž obsahuje oxid uhličitý (CO2), který je pro naše tělo ve větším množství škodlivý. Způsobuje únavu, bolest hlavy a malátnost, proto spánek není kvalitní a špatně se nám vstává.

Dalším důležitým faktorem je teplota. V ložnici dospělých lidí by se měla pohybovat okolo 16°C až 18°C, u starších osob a u dětí by teplota neměla přesáhnout 20°C. Podle odborníků při těchto teplotách metabolismus pracuje správně a dochází k regeneraci. Vyšší či nižší teploty nás mohou v noci budit a náš spánek narušovat.

Skvělým pomocníkem je klimatizace

Naši pozornost bychom měli věnovat i vlhkosti vzduchu, ta by se měla pohybovat kolem 40 %. Nadměrná vlhkost vzduchu způsobuje plísně, které mohou způsobit zdravotní obtíže, jako je zánět průdušek, ale i mnohem vážnější respirační onemocnění. Existuje několik tipů, jak tvoření plísní předejít, nejdůležitější je však pravidelně větrat, a to nejen před spaním, ale i ráno. Problémem může být i příliš nízká vlhkost vzduchu, která způsobuje například vysušování sliznice. Skvělým pomocníkem se všemi zmíněnými problémy jsou klimatizace.  

V současné době jsou na trhu jednotky, které nejen chladí a vytápí, ale i čistí vzduch   a regulují vlhkost. Například klimatizační jednotka Ururu Sarara od renomovaného výrobce Daikin má všechny zmíněné funkce. „Klimatizace Ururu Sarara se skvěle postará o vzduch v jakémkoliv domově. Systém zvlhčování brání nepříjemnému suchému vzduchu, systém odvlhčování naopak odstraňuje přebytečnou vlhkost a neustále udržuje požadovanou teplotu. Jednotka zvládne vzduch zbavit prachu, pylu, bakterií, virů a plísní. Navíc je energeticky velmi úsporná,“ říká Jan Voch, zástupce společnosti Daikin. Jednotka se dá ovládat na dálku pomocí aplikace v chytrém telefonu, takže si můžete připravit ideální podmínky ke spaní ještě před příjezdem domů.

Názory na článek  Špatně spíte? Může za to špatný vzduch v ložnici
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografie

Články Interiéry