Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí, trendem jsou krátkodobé pronájmy

Jana Brožková (Bydlet.cz), 5.02.2018
Z horských lokalit je největší zájem o velké lyžařské areály Zájem Čechů o byty a chalupy na horách stále roste a s ním i ceny těchto nemovitostí. V Krkonoších, tedy nejdražších tuzemských horách, se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje mezi 80 a 90 tisíci korunami. Vyšší pořizovací náklady lze ale kompenzovat formou krátkodobých pronájmů.

Z horských lokalit mají Češi největší zájem o velké lyžařské areály a jejich okolí. Nejžádanější jsou Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou a Černá hora – Pec. „ Ceny horských nemovitostí rostou, nahrává tomu vývoj celého realitního trhu i další jevy, jako jsou stoupající poptávka po ubytovacích kapacitách, zlepšující se kvalita českých lyžařských středisek i boom krátkodobých pronájmů,“ říká k tomu Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M reality, který sám dvě horské nemovitosti provozuje.

V Krkonoších, ale i v dalších tuzemských horských lokalitách je obecně velká poptávka jak po menších rekreačních bytech v novostavbách, tak i po původních chalupách. Pokud jsou nemovitosti v dobrém stavu, velmi dobře se pronajímají zájemcům o zimní dovolenou. Ti se cenově dostanou na nižší částky než při ubytování v hotelech a pro majitele rekreačních nemovitostí je to zajímavý příjem.

Apartmán 2 + KK s ubytovací kapacitou pro 4 až 5 osob ve Špindlerově Mlýně se dá během hlavní lyžařské sezóny pronajímat za 2 500 až 3 500 korun, v Peci pod Sněžkou za 2 000 až 3 000 korun a v Rokytnici nad Jizerou za 1 500 až 2 000 korun za jednu noc.

Podobně zajímavé jsou krátkodobé pronájmy původních chalup, nacházejí-li se na „správném“ místě. Například v okolí Rokytnice nad Jizerou lze zrekonstruovanou a kompletně zařízenou chalupu pronajímat za ceny okolo 400 až 600 korun za osobu a noc. S tím, že s větším počtem lidí bývá sleva takzvaně na hlavu, stejně jako při delších pobytech, takže pak se hosté dostanou spíše na tu spodní cenovou hranici. „Osobně takto pronajímám chalupu s kapacitou pro 6 osob, umístěnou 150 metrů od nejbližší sjezdovky. V průměru jezdí čtyři hosté na jeden pobyt a plno mám celou zimu,“ přidává vlastní zkušenost Bareš.

Krátkodobě pronajímat horskou nemovitost určenou i k vlastní rekreaci je podle něho aktuálním trendem. „A je to logické. P roč nemít svou vlastní pěknou chalupu či apartmán, navíc s možností krátkodobých pronájmů, které zažívají boom napříč všemi lokalitami? Výnos z takových pronájmů se často pohybuje okolo 10 %. Pokud majitel sežene v místě personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si všechen servis, zaplatí mu takové pronájmy hypotéku a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“  říká Bareš. 

Hodnotu nemovitostí na horách značně zvedají investice do rozvoje lyžařských areálů. „V poslední době se investuje snad v každém středisku. Stačí se dojet podívat do Jánských lázní, kde vznikla Stezka korunami stromů. Původně ospalé lázeňské městečko dnes láká návštěvníky napříč věkovým spektrem, a to po celý rok,“ konstatuje Bareš. Dalším takovým příkladem je podle něho nedávno postavená spodní stanice lanovky v Rokytnici. „Samostatnou kapitolou je pak Špindlerův Mlýn, kde už je nemožné nalézt levnou nemovitost. Tento stav opět nahrává lidem, kteří investují do vlastního bytu či chalupy a poté nemovitost pronajímají,“ dodává Bareš.

Společnost M&M reality holding  se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit.

Spotřebitelé označili společnost  M&M reality nejdůvěryhodnější realitní kanceláří v Česku.  Stalo se tak v rámci ankety o nejdůvěryhodnější značky na trhu pořádané agenturou ATOZ Marketing Services.


Názory na článek  Nemovitosti na horách jsou výhodnou investicí, trendem jsou krátkodobé pronájmy
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Ceny nemovitostí