Rezidenční architektura dneška: návrhy soutěží o stáž u architekta Josefa Pleskota

Rubrika: Stavba
Jana Brožková (Bydlet.cz), 9.02.2018
Pořádáním architektonických soutěží pro studenty chceme přispět ke vzdělávání nastupující generace Ze 46 došlých návrhů studentů bude porota vybírat vítěze studentské architektonické soutěže, kterou vyhlásil největší stavitel bytů společnost Central Group. Studenti mohli odevzdávat své návrhy ve dvou kategoriích. První kategorie byla věnována kreativnímu a inovativní bydlení, druhá je pak zaměřena na praktičnost a efektivitu rezidenčních staveb.

Je velmi příjemné sledovat, jak vysokou kvalitu došlé návrhy mají. A to nejen z hlediska samotné architektury. Je skvělé, že studenti přemýšlí nad projektem komplexně a berou v potaz i řešení veřejného prostoru a začlenění stavby do okolní zástavby,“ zhodnotila úroveň došlých návrhů hlavní architektka Central Group Eva Koláčková. Porotě, která bude návrhy hodnotit, předsedá přední český historik architektury Zdeněk Lukeš. Dalšími členy jsou také český architekt, herec a spisovatel David Vávra, architekt, teoretik a propagátor architektury Adam Gebrian či vítěz jednoho z předchozích ročníků soutěže a dnes již úspěšný český architekt Ondřej Chybík.

Vítěz každé z kategorií získá odměnu 100 000 , studenti na druhých místech 50 000 a třetí místa pak 25 000 . Podle ohlasů je však pro studenty největší motivací stáž v ateliéru předního českého architekta Josefa Pleskota pro oba vítěze a dalšího účastníka, kterého si Josef Pleskot sám vybere.

„Pořádáním architektonických soutěží pro studenty chceme přispět ke vzdělávání nastupující generace. Těší nás, že tak můžeme podpořit mladé talenty v našem oboru,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský

Jak má vypadat rezidenční architektura dneška?

Zda je inovativnost a například i vnější tvarová originalita tím, co má v rezidenčním návrhu převažovat, nebo zda je to naopak efektivita a třeba i úspornost vnitřního členění bytů, to bude také hlavním tématem veřejné architektonické debaty, v jejímž rámci se uskuteční vyhlášení výsledků soutěže. Debatovat zde na téma „Jaká má být rezidenční architektura dneška?“ budou nejen studenti architektury, členové poroty, ale také další slavní čeští architekti včetně Josefa Pleskota. Debata je veřejná a uskuteční se 27. února v Centru architektury a městského plánování CAMP. Slavnostní předání cen vítězným studentům se poté uskuteční na galavečeru Central Group v Obecním domě.


Názory na článek  Rezidenční architektura dneška: návrhy soutěží o stáž u architekta Josefa Pleskota
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba