Zateplení stoletého domu pomocí provětrávané fasády se povedlo

Jana Brožková, 22.3.2018
Rekonstrukce spojená se zateplením staršího domu je disciplínou, při které se musí obzvlášť promyslet každý zásah a jeho důsledky. Také se ale očekává jistá dávka invence, protože nic není rovné a z pohledu dnešní doby standardní. Dokonce až desítky centimetrů křivou stěnu zvládne vyrovnat nastavitelný systém provětrávané fasády Diagonal 2H. O jedné zdařilé realizaci svépomocí si můžete přečíst v následujícím článku.

Zkušenosti po první zimě

Fotka uživatele Knauf Insulation CZ.

Sto let starý dům oplýval běžnými neduhy. Původní izolace proti zemní vlhkosti a vodě se dávno rozpadla, na domě byste těžko hledali rovnou stěnu a pokud jste chtěli v chladnějších měsících příjemnou teplotu uvnitř, museli jste hodně topit. Majitel Zdeněk Týma si všechny tyto nešvary domu po předcích uvědomoval.

Rekonstrukce starších staveb včetně výměny oken a zateplení nese svá specifika. Volba vhodného řešení bývá často klíčová pro dosažení požadovaného vzhledu, komfortu i životnosti, a to bez pozdějších vad v podobě plísní nebo opadávající omítky. Několikaletá praxe ve stavebnictví však pana Zdeňka připravila na to, aby věděl co požadovat, a získané zkušenosti tak zúročil při rekonstrukci domu vlastními silami a za pomoci přátel.

Dům z roku 1901 nelze zateplit bez rozmyslu. Před realizací samotného zateplení proběhla sanace domu proti vlhkosti, vyměnila se okna a položila nová střecha. Stále se však jednalo o starý dům a konstrukce, které byly po století zvyklé na určitý teplotní a vlhkostní režim. Změna vstupních podmínek a utěsnění stěn by mohly vést k zadržení vlhkosti ve stěnách a tvorbě plísní. Obvodovým v průměru sedmdesáti centimetrovým stěnám bylo třeba umožnit dýchat a vlhkosti odcházet z konstrukce. Rozhodnutí zvolit pro zateplení systém provětrávané fasády Diagonal 2H s vloženou minerální vlnou od Knauf Insulation vyplynulo tedy z přirozených požadavků stavby, a to umožnit stěnám dýchat, podpořit účinnější odvod zbylé vlhkosti ve stěnách a srovnat křivý povrch do roviny.

Zateplení provětrávanou fasádou jsem znal. Rozhodl jsem se pro tento způsob zateplení hlavně proto, že jsem nechtěl místy až sedmdesáti centimetrové stěny uzavřít neprodyšným izolantem. Vypořádat jsem se také musel s velkou křivostí podkladu. V případě kontaktního zateplení by bylo třeba povrch nejprve vyrovnat, a to u provětrávané fasády odpadlo,“ říká Zdeněk Týma, majitel domu a řemeslník v jedné osobě.

Provětrávaná fasáda Diagonal 2H svépomocí

Pan Zdeněk Týma se rozhodl pro realizaci provětrávané fasády Diagonal 2H svépomocí. Postup a řešení detailů konzultoval přímo na stavbě s Janem Juhásem z Knauf Insulation. „Honza Juhás mě na stavbě několikrát navštívil. Nejprve mi předvedl, jak se systémem pracuje. V další návštěvě jsme řešili například detail špalety okna,“ popisuje spolupráci pan Zdeněk.

U starého domu nic nesouhlasí, vše je křivé. Rozměřování pro umístění diagonálních prvků však bylo podle majitele hračka. Stačil laser, vodováha a v rastru podle montážního postupu rozmístit diagonály. Ty pak podle křivosti povrchu odehnout od fasády. Následovalo ukotvení pomocných profilů L a vložení minerální vlny Mineral Plus s Ecose Technology. Ve skladbě následuje difúzně otevřená větrotěsná fólie a kotvení profilů Z. Profily Z vymezují šířku provětrávané vzduchové dutiny a slouží jako nosná konstrukce pro vnější opláštění deskami. Zde byly použity dřevovláknité desky Heraklith. Finální pohledovou vrstvu tvoří omítka historického charakteru.

Realizace fasády není závislá na počasí. Protože do procesu nevstupuje voda, nejsou ani potřeba technologické pauzy na vysychání lepidel či omítek. Majitel pan Zdeněk mohl na zateplení fasády pracovat ve svém volnu a podle časových možností přátel. Například realizovat zateplení až po obklad z Heraklithu zvládli u nerovné stěny domu o ploše 36 m² ve dvou lidech za tři dny.

Zkušenosti po první zimě

Únik tepla stěnami dokonale prověřilo delší období s teplotami hluboko pod nulou. Když se během mrazivé noci netopilo, spadla teplota v domě jen o jeden stupeň, maximálně o stupeň a půl. Na dotek jsou stěny teplejší než tomu bývalo dřív. Zbytková vlhkost z konstrukce odchází a na stěnách nevznikají plísně. “Cenu za vytápění nemohu objektivně posoudit, protože jsem letos přešel díky tepelnému čerpadlu na nižší tarif. Ale počítám s tím, že finanční úspora proběhne,” hodnotí klady zateplení majitel Zdeněk Týma.




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba