V ČR je dost bytů. Problém však je v tom, že jsou na místech, ve kterých lidé nechtějí bydlet ..

BHS, 27.3.2018
 

„V České republice je dostatek bytů. Problém však spočívá v tom, že jsou na místech, ve kterých lidé nechtějí bydlet. Migrace z menších obcí do větších měst vede k nerovnoměrnému vývoji realitního trhu, což se odráží v dynamickém pohybu cen,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.


Vysoké ceny realit v Praze nutí k nakupování nemovitostí ve Středočeském kraji a každodennímu dojíždění. Lidem se tak sice sníží jednorázové náklady na pořízení nemovitosti, ale musí počítat s vyššími permanentními náklady na dopravu a nižší občanskou vybaveností,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.V loňském roce prodali developeři Trigema, Skanska Reality a Central Group 11 600 bytů. Nejvíce bytů se prodalo v Praze a to 5500, oproti roku 2016 však došlo k poklesu o 17,3 %. V sousedním Středočeském kraji developeři prodali 1830 bytů, což představuje proti roku 2016 nárůst o 63,4 %. Tento vývoj je způsoben vysokými cenami bytů v Praze, kde jeden metr čtvereční průměrně stojí přes 85 200 korun. Oproti tomu ve Středočeském kraji se průměrná cena za metr čtvereční pohybuje pod úrovní 51 600 korun. Řada Pražanů či lidí pracujících v Praze proto hledá levnější bydlení v sousedním regionu a do Prahy každý den dojíždí. 

Moravskoslezském kraji se cena za metr čtvereční pohybuje na úrovni 22 500 . Toto cena již přestává být pro developery zajímavá a příliš bytů se zde nestaví ani neprodává. V minulém roce developeřiMoravskoslezském kraji prodali jen 100 nových bytů. Lidé z tohoto kraje migrují do Prahy či Brna. To vede k paradoxní situaci, kdy na jednom konci země vzniká bytová nouze a na druhém je mnoho neobsazených bytů, které lze v průměru pořídit za čtyřikrát nižší ceny.    

 

 

Ing. Štěpán Křeček, MBA

Hlavní ekonom​​ 

BH Securities a.s.

 


BH Securities a.s - jeden z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry s 20ti letou zkušeností na kapitálových trzích. Hlavní činností je zprostředkování obchodů v tuzemsku i v zahraničí, obhospodařování individuálních portfolií, obchodování na úvěr a obchodování s deriváty.
Více informací na:
www.bhs.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Bydlení rubrika