Malé ekologické projekty úspěšně pomáhají v Česku i ve světě

Ekologické projekty, které v minulosti zvítězily v soutěži E.ON Energy Globe, se dál rozvíjejí a pomáhají u nás i ve světě. O výrobu mobilního větrného čerpadla, jež dokáže čerpat vodu ze 100metrové hloubky, mají zájem v Nigérii a Indii. Obec, která v minulosti zaujala porotu soutěže šetrným vytápěním z bioplynové stanice, se zaměřila na efektivnější třídění a snížila tak produkci komunálního odpadu o 20 %.

Do soutěže se za deset let jejího působení přihlásilo 2 167 projektů, z nichž vzešlo 35 vítězů. Jedním z vítězných projektů je i přenosné větrné čerpadlo, které dokáže vyčistit vodu ze studny a následně ji čerpat, kam je potřeba. Dnes pomáhá kutilský projekt z dílny Pavla Floriše zajistit čistou vodu nejen u nás, ale i v dalekých afrických a asijských zemích.

„V. V České republice a na Slovensku jsem prodal přibližně 300 čerpadel. Dalších 40 putovalo do Jihoafrické republiky, Ghany, Indie nebo Mongolska. Letos mám k dispozici novinku, kterou je čerpadlo s převodem a s dovážením na páce. Také jsem vyvinul nový pracovní válec, který má delší životnost než ten původní. Díky těmto inovacím jsem schopný čerpat vodu i ze 100metrové hloubk y,“ vysvětluje Pavol Floriš.

Výrobu, instalaci i prodej čerpadel zajišťuje sám autor bez dalších zaměstnanců nebo investorů. V Indii spolupracuje mimo jiné s univerzitou v Sagaru, kde také nedávno obdržel čestný doktorát a vyznamenání od indického premiéra. V současné době Floriš jedná s potenciálními partnery, kteří projevili zájem o jeho know-how. Rádi by spustili výrobu čerpadel v Indii a Nigérii, kde je velký problém s kvalitní pitnou vodou.

Ekologicky vytápějí, pěstují rajčata a teď i třídí

Malá obec Haňovice, kde žije kolem 450 obyvatel, v soutěži uspěla v roce 2016. Výhru starosta obce využil k výměně starého osvětlení za nová a úspornější LED svítidla. Obec tehdy upoutala porotu šetrným způsobem vytápění veřejných prostor. Teplo do kulturního domu, obecního úřadu, knihovny a dalších společenských místností dodává místní bioplynová stanice. Energii, kterou stanice vytvoří, využívá především místní Zemědělské družstvo Haňovice. To začalo v loňském roce s produkcí rajčat pěstovaných v obrovských sklenících. I ty využívají jako zdroj energie místní bioplynovou stanici. Zavlažování zajišťuje z velké části dešťová voda.

Tamní obyvatelé mají navíc od loňského roku možnost pohodlně třídit papír a plasty do speciálních popelnic umístěných před domem. Třídicí kontejnery nahradilo podzemní hnízdo pro separované odpady.

„Ti, kdo měli zájem, dostali od obce též kompostéry na bioodpad. Snažíme se třídit vše, co je možné. Díky podzemnímu hnízdu pro separované odpady obec nehyzdí kontejnery s přetékajícími odpadky. Produkce komunálního odpadu u nás za poslední rok klesla zhruba o 20 procent,“ doplňuje Arnošt Vogel, starosta obce Haňovice.

Letošní uzávěrka přihlášek do E.ON Energy Globe připadá na 15. květen. Stejně jako v předchozích letech vybere odborná porota z každé kategorie dva nejlepší projekty a o celkovém vítězi pak rozhodne široká veřejnost.

•••

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala přes 2 100 projektů. Řada z nich přitom ovlivnila životy stovek tisíc obyvatel České republiky: do iniciativy Ukliďme Česko se zapojují stovky tisíc lidí, ekologické programy TEREZA zase každoročně pomáhají vzdělávat přes 90 000 dětí.
Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Tiskové zprávy