Asociace developerů: Praha se ve výstavbě propadá stále hlouběji. Letos zahájeno jen 262 nových bytů

Rubrika: Stavba
Vladimír Urbánek (Kurzy.cz), 17.06.2018

Aktuální údaje? Jen 13 zahájených bytů v bytových domech v dubnu 2018, a jen 262 bytů v bytových domech za první 4 měsíce roku. Nepomůže ani schválení většího projektu z května tohoto roku.          

„Stále se snažíme upozornit na to, jak špatná je situace v oblasti výstavby nových bytů v Praze. A měsíc po měsíci jsou údaje horší a horší. Počátek roku 2018 pak patří doslova mezi tragické – v dubnu jen 13 nových zahájených bytů, za první čtyři měsíce pak jen 262 bytů,“ komentuje kritickou situaci v Praze Tomáš Kadeřábek, ředitel Asociace developerů České republiky. A jak podotýká, výrazně lépe je na tom kupříkladu Olomouc, kde ve stejném období byla zahájena výstavba 462 nových bytů, tedy dvakrát více, než v Praze, ačkoli Olomouc má dvanáctkrát méně obyvatel než Praha! „Ostatně lépe je na tom opět i Středočeský kraj, kde byla zahájena výstavba sice podobné množství nových bytů jako v Praze, ale nad to ještě 1 422 nových domů,“ dokresluje situaci Tomáš Kadeřábek.

 

Výstražně přitom znějí také čísla v meziročním porovnání – mezi prvními čtyřmi měsíci let 2017 a 2018 je propad 33 %! „Naplno se projevuje dopad zastavení povolovacího procesu v Praze. Nedostatek bytů se tak bude i nadále prohlubovat, a pokud se dnes v Praze hovoří o dluhu více než 20 tisíc bytů, pak v dalších letech výrazně naroste,“ upozorňuje Kadeřábek.

 

„Ačkoli víme o tom, že v posledních týdnech došlo k povolení jednoho z větších projektů s větším množstvím bytů, a statistiky v dalším období tak lehce povyskočí, nejedná se o první vlaštovku, která by odkazovala na zlepšení stavu, ale fakticky jde jen o statistickou odchylku, která změnu nepřináší,“ uzavírá Tomáš Kadeřábek a varuje tak před případným nadšením z květnových statistik.  

 

Martina Beranová

Asociace developerů

 
Názory na článek  Asociace developerů: Praha se ve výstavbě propadá stále hlouběji. Letos zahájeno jen 262 nových bytů
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba