Projekt Český ostrovní dům: energeticky soběstačné bydlení může být komfortní

Rubrika: Stavba
Jana Brožková (Bydlet.cz), 30.07.2018
Systém bude umět sám rozmýšlet, kterou spotřebu upřednostnit

Projekt Český ostrovní dům vyvinul ve spolupráci s dalšími odborníky řídicí mechanismus Independence System, který zvládne optimalizovat využití elektrické energie a dalších technologií v soběstačných domech. Systém bude umět sám rozmýšlet, kterou spotřebu upřednostnit nebo odložit. Po ročním testování je připraven k aplikaci do praxe. Jeho vývoj trval dva roky.

„Lidé se nechtějí moc omezovat. Zajištění současného komfortu bydlení v soběstačném nebo i napojeném domě snažícím se o maximalizaci své nezávislosti vyžaduje poměrně sofistikovaný způsob koordinace jednotlivých technologií. Náš Independence System dokáže předpovídat a dynamicky reagovat na stav energie a zvyklosti uživatele. Zároveň je bezpečný, dům je stále provozuschopný, i když by cokoliv vypadlo z provozu. To je pro nás důležité,“ komentuje fungování systému Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům.

Elektřinu dodávají soběstačným budovám nejčastěji fotovoltaické elektrárny. Ty fungují v závislosti na počasí. V letních měsících je energie přebytek a v zimě se jí nedostává. Majitelé domů využívající primárně vlastních zdrojů energie proto přemýšlejí dopředu o tom, kdy budou například prát nebo vařit. Používání spotřebičů náročnějších na energii je už nyní možné automaticky rozvrhnout a majitelům tak odpadá nutnost vést vše v patrnosti.

Na trhu je dostupných mnoho takzvaných smart home systémů, které částečně pomáhají řídit domácnost. Umějí například tlumit světla či hudbu, automaticky při vysoké venkovní teplotě stáhnout okenní rolety nebo na dálku zapnout topení pomocí mobilního telefonu. Program, který by však sám bezpečně řídil páteřní technologie v domácnosti jako dynamický organizmus a distribuci elektrické energie rozmýšlel podle toho, kam je ji potřeba investovat a které činnosti je lepší posunout v čase, v současnosti neexistuje.

Hotový program bude využitelný jak v soběstačných budovách, tak pasivních či nízkoenergetických domech a kompl'exec'h. Český ostrovní dům ho vyvinul s přední českou elektroinstalační společností ELPRAMO a největším distributorem lithiových baterií v Evropě, českou firmou GWL Power. Nyní se připravuje veřejný showroom včetně poradenství již ve fázi přípravy stavby a výběru technologií.

„Náš Independence System bude zatím fungovat na výběrové bázi. Spolu s partnery musíme vybírat mezi poptávkami ty, které jsou nejzajímavější, ať už svým rozsahem, nebo originalitou. Všichni jsme kapacitně vytíženi, a tak nás musí něco skutečně zaujmout, abychom upozadili jinou práci. Zdaleka to nemusí být jen o velikosti poptávky,“ dodává Podruh.

Projekt Český ostrovní dům rozšiřuje už od roku 2016 povědomí o budovách nezávislých na obecní či městské infrastruktuře. Letos pořádá třetí ročník studentské architektonické soutěže projektů ostrovního bydlení. Zatímco první rok se do soutěže zapojily jen dvě vysoké školy, letos se jí účastní univerzity s obory architektury a stavitelství z celé republiky.


Názory na článek  Projekt Český ostrovní dům: energeticky soběstačné bydlení může být komfortní
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba