Regionální potravina na Vinobraní na Pražském hradě

Jana Brožková (Bydlet.cz), 14.09.2018
O víkendu 15. a 16. září si přijdou na své nejenom milovníci vín Vinobraní na Pražském hradě se blíží. O víkendu 15. a 16. září si přijdou na své nejenom milovníci vín, ale i příznivci dobrého jídla. K lahodnému moku mohou zakusovat to nejlepší z kvalitních českých potravin. Zejména značka Regionální potravina zde bude mít žně, v rámci vinobraní totiž dojde ke slavnostnímu předávání ocenění letošním vítězům za Středočeský kraj.

V Královské zahradě Pražského hradu se ve dnech 15. a 16. září 2018 koná už 13. ročník Vinobraní na Pražském hradě. Chuťové buňky si zde přijdou opravdu na své. Návštěvníci mohou degustovat vína, koštovat burčák nebo čerstvě vylisovanou hroznovou šťávu na replice historického ručního lisu. Protože k vínu je dobré něco zakousnout, za tímto účelem tu budou dobroty značek Klasa a Regionální potravina, které bude nabízet 37 výrobců. K ochutnání i zakoupení zde budou uzeniny, mléčné produkty, pekařské a cukrářské výrobky, jerky, pomazánky, medy, lisované oleje nebo speciality typu smrkové želé a další. A nebylo by to vinobraní, kdyby chyběl tanec a zpěv. O to se postarají folklórní soubory z kyjovského regionu. Ani rodiny s dětmi nepřijdou zkrátka. Je pro ně připravena naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a vystoupení šermířské skupiny. Vinobraní bude probíhat v sobotu i neděli od 11 do 19 hodin. Vstup do Královské zahrady je zdarma.

V rámci vinobraní proběhne také v sobotu ve 13 hodin slavnostní předávání certifikátů Středočeská Regionální potravina. Výrobci převezmou ocenění z rukou ředitele Sekce správních činností SZIF Jana Havlíčka a ředitelky Odboru bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Jitky Götzové.

O nejlepší regionální potraviny v devíti kategoriích se letos v jednotlivých krajích soutěžilo už po deváté. Soutěž si za dobu své existence vybudovala renomé a popularita výrobků s puncem „Regionální potravina“ stoupá. Přívlastek regionální se v případě oceněných potravin zúročí hned několikrát. Především se jedná o produkt vyrobený v konkrétním regionu, což je základní podmínka soutěže. Zároveň i podíl místních surovin je stanoven nejméně na 70 procent, hlavní surovina přitom musí být stoprocentně tuzemského původu. Výrobky tím mají pevnou vazbu k regionu, například se může jednat o krajové speciality. Za Středočeský kraj se letos o značku ucházelo 76 produktů od 20 výrobců.

Značku Středočeská Regionální potravina 2018 letos získaly tyto výrobky:

Kategorie:

Výrobek a výrobce:

1.

Masné výrobky tepelně opracované

MARTINICKÝ TALIÁN ,

EKOFARMA POČAPLY s.r.o.

2.

Masné výrobky trvanlivé, tepelně neopracované, konzervy a polokonzervy

CENA NEBYLA UDĚLENA

3.

Sýry, včetně tvarohu

TVAROH Z OBCE OHAŘE TUČNÝ ,

PROTECO AGRO, s.r.o.

4.

Mléčné výrobky ostatní

ZÁKYS Z OBCE OHAŘE ,

PROTECOAGRO, s.r.o.

5.

Pekařské výrobky, včetně těstovin

CHLÉB KLADENSKÝ KLAS 1150 G ,

KOMPEK, KOMBINÁT PEKAŘSKÉ A CUKRÁŘSKÉ VÝROBY, spol. s r.o.

6.

Cukrářské výrobky, včetně cukrovinek

DEZERT ŠVESTÍK ,

INTEGROVANÁ STŘEDNÍ ŠKOLA, JESENICE, ŽATECKÁ 1

7.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

HUBERTUS SVĚTLÝ LEŽÁK PRÉMIUM – NEFILTROVANÝ ,

PIVOVAR HUBERTUS, a.s.

8.

Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě

STAROKOLÍNSKÉ KYSANÉ ZELÍ BÍLÉ ,

BAŠE A SPOL. s.r.o.

9.

Ostatní

VAJEČNÁ POMAZÁNKA ,

BONECO a.s.

Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF

•••

Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje značky kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.

Názory na článek  Regionální potravina na Vinobraní na Pražském hradě
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy