Chovatelé budou vybíjet desítky tisíc kusů dobytka, není seno

TNBiz (TNBiz), 19.09.2018

Téměř polovina chovatelů dobytka, hlavně skotu, bude podle zemědělců muset snížit stavy chovaných zvířat. Důvodem tak razantního kroku je nedostatek krmiva, zejména sena, o kterém už TV Nova informovala. Na nucená jatka tak poputují desítky, možná stovky tisíc kusů hovězího dobytka.

Podle členů sdružení zemědělských společností a družstev se chovatelé budou muset zbavit desetitisíců krav, býků, jalovic a telat. Skot ale nechce nikdo kupovat, dokonce ani za hranicemi, proto se v následujících měsících jatka nezastaví. "Budeme se snažit dobytek prodávat, ale problémem je, že krávy jsou březí a na jatka nemůžou,“ vysvětloval jednatel farmy Malšovice Jiří Opat už začátkem srpna.

Zatímco před 30 lety bylo v družstvech tři a půl milionu kusů dobytka, letos bude stav kolem milionu. Meziroční úbytek způsobilo hlavně katastrofální sucho. Kvůli němu zemědělci letos sklidili o třetinu méně sena a o pětinu méně slámy než v jiných letech. Mnohým tak nezbude krmivo pro dobytek na zimu.

Balík sena, který na den vystačí dvanácti kravám, se dnes prodává i za více než pětinásobek, tedy dva tisíce korun - kvůli dovozu ze Slovenska nebo Polska, nebo naopak poptávce ze zemí západně od našich hranic. "Německo podpořilo dotacemi nákup píce na zimu pro své zemědělce. Ti přeplácejí naše pěstitele a vlastně absorbují i ty naše zásoby,“ popsala problém ředitelka Agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Desítky tisíc kusů skotu skončí na jatkách nejen kvůli nedostatku píce, ale také kvůli velmi špatné kvalitě sklizené silážní kukuřice.

Názory na článek  Chovatelé budou vybíjet desítky tisíc kusů dobytka, není seno
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy