V lékárnách schází lék na rakovinu, navíc se nedá nahradit.

TNBiz (TN.cz), 10.10.2018

V lékárnách v Plzeňském kraji i v jiných částech republiky chybí lék Tamoxifen, který je důležitým preparátem pro onkologické pacienty. Výpadek je o to horší, že se tento lék nedá nahradit a jeho jediný výrobce má dlouhodobé problémy.

Problém je i v tom, že z Česka řada výrobců léků odchází jinam, podle lékárníků proto, že jsou ceny léčiv špatně nastavené, píše idnes.cz.

"Kvůli cenové politice v Česku dochází k reexportům léků do zahraničí, což způsobuje jejich výpadky,“ míní Jaroslav Havlíček z České lékárnické komory, který pracuje v jedné z plzeňských lékáren.

Podle Havlíčka přitom lék nechybí jen na západě Čech, ale i jinde v republice. "Jsou pacienti, kteří k nám do lékárny přicházejí s tím, že mají posledních sedm tablet, jestli náhodou nezbyl na skladě. Bohužel nezbyl,“ popsal v polovině minulého týdne portálu Havlíček.

Tamoxifen se předepisuje spolu s dalšími léky pacientům po ozařování. A když se k němu lidé nedostanou, může se jejich zdravotní stav rychle zhoršit.

Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbory Peterové jsou problémy s dodávkami Tamoxifenu dlouhodobé. Jen během letoška výrobce léku několikrát hlásil problémy ve výrobě a výpadky v dodávkách. Tamoxifen se přitom nedá nahradit jinými léky.

Podle idnesu se dal v minulosti Tamoxifen koupit i od jiných výrobců, nyní už má ovšem lék zaregistrovaný jen jediná firma. A když má výpadek, odnesou to pacienti.

Názory na článek  V lékárnách schází lék na rakovinu, navíc se nedá nahradit.
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy