Plechové střešní krytiny začínají v ČR vyhrávat nad klasickými taškami

Jana Brožková, 12.10.2018
Češi jsou v barvách poměrně konzervativní

Kdyby se před lety na Česko někdo podíval z výšky, viděl by městskou a vesnickou zástavbu, jíž dominují střechy s klasickými taškami. Tradici ale již odzvonilo? Podle nedávného průzkumu portálu Krytiny-Strechy.cz, jehož se zúčastnila stovka realizačních střechařských firem z celé ČR, v roce 2017 klempíři v tuzemsku vůbec nejčastěji pokládali plechové tašky (24 %). Tím se plech dostává na první místo v žebříčku oblíbenosti – až za ním následují pálené a betonové tašky (22 %, resp. 20 %). Pokud bychom sečetli současnou oblibu plechových střešních krytin jako celku (tzn. plechové tašky spolu s falcovanými krytinami, trapézovými plechy a plechovými šablonami), dostaneme se až ke 48 %. Plech jako materiál tedy začíná českému trhu jednoznačně dominovat.

Lindab, přední světový výrobce střešních a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli, na různých realizacích ukazuje, že plechová střešní krytina má skutečně nepřeberné množství různých podob a využití. V interním průzkumu Lindabu majitelé domů uvedli, že se pro plechovou střešní krytinu rozhodli zejména díky jejímu vzhledu, odolnosti, nízké hmotnosti a s tím souvisejícím úsporám při dimenzování krovu, rychlé a snadné montáži a v neposlední řadě i cenové dostupnosti.

Současné střechařské trendy pohledem odborníka z praxe

Realizovaný výzkum portálu Krytiny-Strechy.cz komentuje Pavel Kuchta z montážní střechařské firmy Kuchta-Tomášek Střechy: „Lidé dnes při výběru střechy dávají čím dál více na doporučení montážních firem: často se ptají např. na hmotnost střechy a samozřejmě je kromě jejího vzhledu nejvíce zajímá poměr kvality a ceny. Příklon zákazníků k vyšší kvalitě vnímáme v poslední době jako jednoznačný trend.“

Barvy, které jsou letos v kurzu

Přestože si dnes zájemci o novou střechu mohou vybírat z velkého množství různých barev a odstínů, podle letošního průzkumu Lindabu se ukazuje, že Češi jsou v tomto ohledu poměrně konzervativní. Pokud majitelé domů vyhledávají plechové střešní krytiny jako alternativu k páleným taškám, preferují hnědou, cihlově červenou či tmavě červenou. Tyto barvy jsou však populární i u falcovaných střešních krytin a trapézových plechů. U falcovaných střešních krytin se k nim přiřazují ještě černá, tmavě šedá a břidlicově šedá.  „Pokud jde o podíly různých typů plechových střešních krytin na celkových prodejích, lze zjednodušeně říci, že v Lindabu jsou třetinové na každý typ: letos mírně vedou trapézové plechy (38 %), následované plechovými taškami (34 %) a falcovanými střešními krytinami (28 %),“ uvádí Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab. Rostoucí oblibu trapézových plechů potvrzuje i Pavel Kuchta: „Trapézové plechy se hodně využívají na střechy hospodářských budov, kde často nahrazují eternit.“

Plechové tašky: pevné a lehké, s využitím i pro nízký sklon střechy

Profilované plechové střešní krytiny mají tvar klasických skládaných tašek s výraznou nebo naopak nenápadnou vlnou. Výška vln, která se u plechových tašek pohybuje od 27 do 48 mm, vytváří plastický dojem a výrazně ovlivňuje tuhost pásů. Čím vyšší vlna, tím je profil pevnější a krytina se neprohýbá, což usnadňuje montáž a zlepšuje pochůznost střechy. Žárově pozinkovaný ocelový plech má tloušťku 0,5 mm. Profilované krytiny  mají hmotnost pouze 5 kg/m2. V případě novostavby lze díky tomu ušetřit na dimenzi krovu a základů značné finanční prostředky. U starších budov se šetří náklady na rekonstrukci krovu. A pokud jde o staticky neúnosné nebo lehké krovy, je lehká střešní krytina jediným východiskem. Zatímco střechu o ploše 200 m2 v případě použití lehkých střešních krytin Lindab zatěžuje pouze 1 000 kg, v případě skládané betonové a pálené tašky to může být až 9 000 kg. Profilované krytiny Lindab lze využít i na velmi nízké sklony střechy již od 14˚, a to bez nutnosti bednění a použití těžkých asfaltových pásů pro zajištění vodotěsného podstřeší.

Falcované střešní krytiny: svou flexibilitou dávají architektům naprostou volnost

Falcované (drážkované) krytiny jsou neobyčejně flexibilní – a právě proto tak oblíbené. Důvodem je jejich samotný princip: ten spočívá v souvislých pásech nebo tabulích kladených od okapu k hřebeni střechy, spojených dvojitou stojatou drážkou (tzv. falcem). Takové spojení zajišťuje nepropustnost spoje, a to například i v případě vysoké sněhové pokrývky. Moderní technologie spojování dvojitou drážkou a bezpečné upevnění pomocí speciálních příponek umožňuje použít falcovanou krytinu v každé situaci. Lze ji ohýbat a překládat, kopíruje všechny tvary a úhly střešních rovin. Architektům tak dává absolutní volnost – a to nejen ve standardních podmínkách, ale i v agresivním prostředí hor či mořského pobřeží.

DESET DŮVODŮ PRO KVALITNÍ PLECHOVOU STŘECHU

·     pevnost a celistvost (minimum spár a spojů)

·     nízká hmotnost

·     hladký povrch, který se nešpiní a není nasákavý

·     několik typů povrchových úprav chránících plech před korozí

·     skvělá odolnost proti mrazu, UV záření, znečištění ovzduší i zarůstání mechem

·     dlouhá záruka (až 30 let podle zvolené povrchové úpravy), bezúdržbová dlouhá životnost (až 45 let podle použité varianty povrchové úpravy)

·     ekologická nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí

·     systémové řešení, včetně systému odvodnění, tvořící funkční a vzhledově dokonalý celek

·     dostupná cena

·     rychlá montáž

 




Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie



Články Stavba