Orlickou přehradu čeká rozsáhlá oprava za stovky milionů

TNBiz (TNBiz), 12.12.2018
Přehrada už nevyhovuje bezpečnostním normám

Rozsáhlé stavební práce za téměř 830 milionů korun čekají v příštích letech orlickou přehradu. Po dokončení má odolat i mimořádně velkým povodním.

Opravu za stovky milionů korun plánuje povodí Vltavy už několik let, chce se tím vyhnout situaci, která se stala při povodních v roce 2002.

Tehdy se přehrada kompletně naplnila a bylo nutné začít vodu masivně odpouštět. Voda při tom poničila veškeré vybavení přehrady včetně vodní elektrárny. Stavební práce jsou proto nutné, přehrada už totiž nevyhovuje současným bezpečnostním normám.

Postavena byla před šedesáti lety. Státní podnik proto nechá vybudovat nové přelivy, které mají hráz v případě velké vody chránit. V rámci oprav bude na přehradě vybudován i nový lodní výtah, ten současný převeze lodě o hmotnosti kolem tří tun, po opravě to bude dvojnásobek.

Vltava tak bude splavná i pro větší lodě. Stavební firmu má Povodí Vltavy vybrat v příštím roce. Hotovo má být o dva roky později. Kvůli stavebním pracím bude povodní snižovat hladinu přehrady. V letních měsících by to ale turisté měli pocítit jen minimálně.

Názory na článek  Orlickou přehradu čeká rozsáhlá oprava za stovky milionů
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy