Chtěli si postavit dům, proto zaplatili rezervační poplatek 130 000 Kč. Nakonec neměli ani dům, ani peníze. Pomohl až právník

Rubrika: Stavba
Eva Jurčíková (Vaše Nároky.cz), 3.01.2019

Paní Andrea se s manželem rozhodli postavit si dům, vybrali si proto společnost, která se výstavbou rodinných domků zabývá a podepsali s ní rezervační smlouvu a složili rezervační poplatek ve výši 130 000 . Tato rezervační smlouva i budoucí osud rezervačního poplatku závisel na podpisu smlouvy o dílo. Na podpis smlouvy o dílo mělo pak vliv dodání správné projektové dokumentace.

Stavitelská firma manželům slíbila, že jim bude vypracovaná projektová dokumentace dle jejich představ zaslána do 4 měsíců. Za 3 měsíce byla manželům skutečně projektová dokumentace zaslána, obsahovala však zásadní chyby, které nemohli nechat být. V půdorysu byl například chybně umístěný sprchový kout i WC. Manželé proto společnosti odepsali, s čím nesouhlasí a ta je ujistila, že dá vše do pořádku. Nic se však nedělo.

Když uplynul více než měsíc od posledního kontaktu, tedy více než 4 měsíce od podpisu rezervační smlouvy, rozhodla se paní Andrea jednat. Firmě písemně sdělila, že stále nemá kompletní dokumentaci k projektu, že z tohoto důvodu ani nebyla podepsána smlouva o dílo, a proto s manželem odstupují od rezervační smlouvy a požadují vrácení rezervačního poplatku. Na to jim však firma odpověděla, že jim žádné peníze nevrátí.

Dle názoru stavitelské společnosti totiž nedošlo k podpisu smlouvy o dílo pochybením na straně zájemce o dílo, tedy manželů, a proto stavitelské společnosti propadá rezervační poplatek.

I když rezervační smlouva v sobě skutečně skrývala odstavec, že při nepřistoupení k podpisu ze strany manželu rezervační poplatek propadá společnosti, obsahovala také odstavec, který jasně říkal, že před podpisem smlouvy o dílo musí být manželům poskytnutá projektová dokumentace. Ta sice poskytnuta byla, ale s chybami.

Manželé v tuto chvíli ztratili zájem již více s toto firmou spolupracovat a rozhodli se proto obrátit na právníka z Vaše nároky.cz. „V článku II. odst. 4. je stanoveno, že v případě, že zhotovitel nepřistoupí k podpisu smlouvy o dílo z důvodů ležících na jeho straně nebo jinak znemožní či zmaří uzavření zmíněné smlouvy, vrátí zprostředkovatel poplatek složiteli. Podle tohoto článku by měli poplatek vrátit, protože klientovi nebyla včas poskytnuta opravená dokumentace. Tudíž realitní kancelář svým jednáním zmařila podpis smlouvy o dílo,“ vysvětluje právník, který protistraně zaslal předžalobní výzvu a požadoval vrátit alespoň větší část rezervačního poplatku zpět.

Paní Andrea s manželem tak nakonec získali zpět 85 000 , bez pomoci právníka by se jim to však nejspíš nepodařilo. 

Společnost Vaše nároky.cz

pomáhá občanům získat finanční odškodnění, na které mají nárok v případě, že se stali obětí nepoctivého a nekalého jednání obchodníků, institucí či státu. Služby společnosti jsou nastaveny pro oboustrannou spokojenost tak, že za ně klient neplatí žádné poplatky a jedinou odměnou pro společnost je provize ze získané částky do maximální výše 25 % pouze v případě vyhraného sporu. Se společností Vaše nároky.cz tedy klient nic neriskuje, nic neztratí a může jen získat. Portfolio oblastí odškodnění, které společnost za klienty řeší, je opravdu široké, od kompenzace za zpožděný let, přes nevyplacenou mzdu, krácení pojistného plnění či reklamaci dovolené, až po náhradu škody za pochybení lékaře.

Více informací na: www.vasenaroky.cz

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba