Sucho českých zahrádkářů: nádrž na dešťovku už zvažuje pořídit skoro každý druhý

Češi jsou národem zahrádkářů. Z průzkumu společnosti Provident vyplývá, že o vlastní zahrádku se stará 62 % lidí. Více než třetina z nich (39 %) se ale v posledních letech v důsledku sucha potýká s nedostatkem vody. Řešením může být i zachycování dešťové vody do retenční nádrže. Tu letos zvažuje pořídit téměř polovina zahrádkářů.

Problémy se suchem, které Českou republiku trápí od roku 2014, se kromě zemědělců stále více dotýkají také drobných zahrádkářů. Z průzkumu společnosti Provident vyplývá, že zahradu u domu nebo na chatě obstarává 62 % Čechů. Pouze 4 % zahrádkářů se dle svých slov o zalévání zahrady příliš starat nemusí, ostatní jsou pak v létě většinou nuceni hledat další vodní zdroje. K zalévání dle průzkumu Čechům slouží nejen voda ze studny (19 %), řeky či rybníka (4 %), ale i zdroj vůbec nejdražší, totiž voda kohoutková. V Praze a středních Čechách zalévá pitnou vodou z kohoutku dokonce každý osmý zahrádkář.

Téměř dvě třetiny lidí zalévají své zahrádky vodou dešťovou (64 %). Tu většina z nich jímá do sudů pod okapem (72 %). Pouze každý desátý respondent má pro účely hromadění dešťovky zabudovanou retenční nádrž. Na její pořízení je přitom možné čerpat státní dotaci ve výši až 55 000 . Státního příspěvku dle průzkumu chce letos využít 12 % z těch, kteří mají v plánu nádrž zakoupit. Ostatní pak náklady pokryjí z vlastních úspor (30 %), půjčkou od rodiny (6 %), nebo úvěrem (6%). Dlouhodobě zaznamenáváme nárůst žádostí o půjčku souvisejících se suchem. V loňském roce jich bylo 236, což je ve srovnání s rokem 2015 o 56 procent více,“ uvádí Tomáš Černý, senior analytik ve společnosti Provident a dodává: „pokud potřebujete překlenout dobu od koupi retenční nádrže do vyplacení dotace, je právě krátkodobá půjčka smysluplným řešením.“

Ani nadcházející léto nevidí čeští zahrádkáři v souvislosti se suchem příliš optimisticky. Sucho dle průzkumu předpovídá 87 % Čechů. Kromě zachytávání dešťové vody se na něj připravují následujícím způsobem. 

Sucho i letos dle průzkumu předpovídá 87 % Čechů

O průzkumu  

Společnost Provident Financial realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research. Sběr dat probíhal online v rámci Českého národního panelu v druhé polovině května 2019. Celkem bylo dotazováno 606 lidí napříč celou Českou republikou.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada