Změnou legislativy ke snadnější recyklaci polystyrenu

Evropa každoročně vyprodukuje zhruba 25,8 milionu tun plastového odpadu. Z toho pouze necelých 30 % se shromáždí k recyklaci. Kolem 31 % evropské produkce naopak skončí na skládkách, kde může negativně ovlivňovat životní prostředí.

V České republice může nastat problém mj. u pěnového polystyrenu na zateplování budov. „Máme největší spotřebu polystyrenu na počet obyvatel v celé Evropě a jeho obliba i spotřeba u nás neustále roste. Vzhledem k tomu, že životnost EPS ve stavebnictví je kolem 50 let a hojně jím zateplujeme již od 70. a 80. let, musíme být na nárůst odpadního pěnového polystyrenu připraveni,“ varuje Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

 

Recyklace pěnového polystyrenu má smysl

Přirozenou výhodou pěnového polystyrenu je přitom právě jeho plná recyklovatelnost. Obce však musí svým občanům oddělené ukládání polystyrenu umožnit a co nejvíce usnadnit. Jedním z dalších problémů je drahá logistika, neboť polystyren obsahuje 98 % vzduchu a vozit vzduch je velmi nákladné.

V neposlední řadě je problémem nízký poplatek za skládkování v ČR, což nemotivuje k recyklaci. Na skládkách tak končí okolo 54 % celkového objemu odpadního polystyrenu, zatímco pouze 27 % z něj se recykluje. Zahraniční zkušenost z Německa či Rakouska přitom ukazuje, že recyklovat či jinak energeticky využít lze až 95 % odpadního EPS.

Právě navýšení poplatků za skládkování by pomohlo omezit množství odpadů putující rovnou na skládky, které jsou v současné době často na svém objemovém maximu. Zvýšila by se tak motivace obcí i jejich obyvatel k větší recyklaci odpadu. S legislativní změnou navýšení poplatku by přišla i další motivace, a to recyklační sleva pro obce, které dosáhnou splněním vytyčeného recyklačního cíle.

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 13 členů a reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v Česku a na Slovensku.

Více informací na: www.epscr.czNázory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba