Tillandsie: půvabné rostliny, které nepotřebují půdu

Svět jako v kapce rosy Znáte závěsná aerária? Slouží jako skleněný obal na rostliny, který svým nenápadným vzhledem krásně dekoruje interiér. V zimních měsících navíc rostlinu ochrání před vysušením, i když občas přetopíte.

Pokojové rostliny nemusí být jen v květináči. Díky „obalovému designu” skleněných aerárií si můžete s umístěním některých z nich více pohrát a ozdobit interiér zelení i jinde než na stolcích a parapetech. Ručně foukaná aerária jsou navíc z českého skla a každý kousek je originál.

Tillandsie: rostliny, které nepotřebují půdu

Aerária mají tvar slzy se špičkou nahoru i dolů, kapky nebo koule. V Zahradě na niti si můžete vybrat vlastní aerárium podle tvaru a velikosti. Zvolit si tu můžete i rostlinu, kterou do něj umístíte. Na výběr máte exotickou tillandsii, sukulenty, mech nebo třeba orchidej.

V zimě se však do aerária nejvíc hodí nenáročná tillandsie, přezdívaná díky své „superschopnosti” přežít prakticky jen ze vzduchu vzdušná rostlina. V nabídce Zahrady na niti je 8 druhů tillandsií. Péče o ně není nijak komplikovaná. Stačí je párkrát do týdne porosit destilovanou, převařenou nebo nejlépe dešťovou vodou, která nezanechá kapky na skle a neucpe rostlinám póry vodním kamenem.

Tillandsie jsou nenáročné rostliny. Potřebují dostatek světla, ideálně rozptýleného s občasným sluncem.

Tillandsie můžete kamkoliv položit či přidrátkovat a dají se s nimi vytvořit úžasné rostlinné dekorace. 

Zeleň, která zvládne přetopené byty i chladnější místnosti

Zimní měsíce bývají kvůli topení pro pokojové rostliny náročné. Aerárium však na rozdíl od květináče vytváří kolem tillandsie příhodné mikroklima a udržuje tak životodárnou vlhkost vzduchu. To je obzvlášť důležité během chladnějších měsíců, kdy přetopené a vysušené místnosti dávají pokojovým rostlinám zabrat často mnohem víc, než chlad nebo úbytek denního světla.

Svět jako v kapce rosy 

Rostlinná aerária vytváří půvabné mikrosvěty jako v kapkách rosy. Hodí se i do toho nejpromyšlenějšího designového bytu, protože skleněný obal ladí s každým materiálem. Aerária navíc potěší i ty, kdo odmítají řezané rostliny kvůli jejich dopadu na životní prostředí.

•••

Neobyčejné květinářství zahradní architektky Lenky Hrubé s nejen levitujícími rostlinami Zahrada na niti vzniklo v roce 2011 jako česká odpověď na japonské kokedamy. Postupně se rozšířilo o závěsná aerária a jejich stojací varianty, terária. Na krátkodobé trendy se však v Zahradě na niti nehledí. Zato se klade důraz na odpovědnost, udržitelnost a odvahu dělat si věci po svém.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Interiéry, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Interiéry