FoodCAMP bude zkoumat vztah jídla a města

Rubrika: Tipy a triky
Jana Brožková (Bydlet.cz), 21.11.2019
Gastronomie i architektura jsou výrazná témata Může jídlo dělat město lepším? A obráceně? Pražský CAMP, Centrum architektury a městského plánování, bude hledat odpovědi na tyto otázky v rámci svého programu FoodCAMP od 2. do 6. prosince. Každý večer se zaměří na jiné téma věnující se urbanismu a jídlu. Od udržitelného vztahu města a venkova, přes komunitní zahrady či design gastronomických provozů, až po street food. Návštěvníky čeká promítání filmů, přednášky, diskuse se zahraničními hosty jako je například Carolyn Steel, autorka knihy Hungry City, dětský workshop či talk show Ondřeje Cihláře s Lukášem Hejlíkem a Ondřejem Chybíkem.

„Gastronomie i architektura jsou dnes výrazná a populární témata. Málokdy jsou ale spojována. Jsem proto rád, že v CAMPu veřejnosti představíme, jak se mohou navzájem ovlivňovat,“ uvádí Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Jídlo může být vysoce užitečný nástroj při řešení mnoha aktuálních urbanistických problémů – ať už je to adaptace na klimatickou krizi, neudržitelnost stávajícího potravinového systému nebo snaha oživit městský prostor. „Těší nás, že skrze FoodCAMP můžeme toto téma etablovat. Zvlášť, když se o jeho uchopení postarají respektovaní řečníci z architektonické i gastronomické scény, ať už Carolyn Steel, autorka knihy Hungry City, nebo kreativní šéfkuchařka Jana Bilíková,” doplňuje Lucie Kohoutová, kurátorka FoodCAMPu.

FoodCAMP odstartuje v pondělí promítání dokumentárního filmu City of Gold, o gastronomickém kritikovi Jonathanu Goldovi, jehož láska k nečekaným zákoutím losangeleského streetfoodu umožnila jeho čtenářům objevit metropoli úplně jiným způsobem a najít ty nejlepší hot dogy a nejautentičtější thajské restaurace. V úterý budou mít zájemci možnost navštívit přednášku Carolyn Steel, autorky knihy Hungry City, na níž prozradí, kde se berou stovky milionů porcí jídla, které lidé denně spotřebují. Ve středu bude Amber Alferoff, ředitelka londýnské sekce organizace Social Farms & Gardens, diskutovat s pražskými zástupci komunitních zahrad. Čtvrtek bude patřit talk show Ondřeje Cihláře s foodbloggerem Lukášem Hejlíkem a spoluautorem smíchovského Manifesta Ondřejem Chybíkem. V pátek FoodCAMP uzavře debata s Janou Bilíkovou, kreativní šéfkuchařkou Ambiente a projekce filmu Sustainable, který dokumentuje, jak dokáže vytvořit přímá spolupráce zemědělců s osvícenými šéfkuchaři alternativu k velkoprodukci a devastaci půdy, vodních zdrojů, surovin i klimatu.

Pětidenní akce FoodCAMP je zdarma, více informací o programu nabízí web a Facebook   CAMPu, rezervace míst je možná v síti GoOut.

2/12 od 17:30 – FILM: City of Gold

Program FoodCAMPu odstartuje celovečerní snímek City of Gold. Jedná se o d okumentární poctu gastronomickému kritikovi a novináři Jonathanu Goldovi, který získal ve svém oboru jako první Pulitzerovu cenu. Jeho nadšení pro street food a nenápadné podniky vlastněné imigranty umožňovaly obyvatelům LA najít ty nejlepší hot dogy a nejautentičtější thajské restaurace. Součástí promítání bude i nabídka street foodu od oblíbeného letenského bistra Mr.HotDoG, podávaného v kalifornském stylu.

3/12 od 19:00 – PŘEDNÁŠKA: Jídlo a jeho vliv na formování města

Kde se berou stovky milionů porcí jídla, které lidé denně spotřebují? Britská akademička a architektka Carolyn Steel bude hovořit o formování životního prostoru lidí pomocí jídla. Na své přednášce dále představí svůj koncept Sitopia, kterému je věnovaná její chystaná druhá kniha, vycházející na jaře příštího roku. Jedná se o vizi rovnocenného, udržitelného vztahu mezi městem a venkovem, kde jídlo opět hraje ústřední roli v životě společnosti.

4/12 od 19:30 – DISKUSE: Městské farmy a komunitní zahrady

Kromě Carolyn Steel, autorky knihy Hungry City, přijede z Londýna také Amber Alferoff, ředitelka londýnské sekce organizace Social Farms & Gardens, která bude diskutovat s pražskými zástupci komunitních zahrad. Londýnské city farms fungují už od konce sedmdesátých let jako otevřené, živé a sdílené prostory, kde kromě pěstování zeleniny často nalezneme i kavárny, farmářské trhy či zvířata. Představují skvělý způsob trávení času pro matky s dětmi a zapojují do svého fungování i znevýhodněné vrstvy obyvatel.

5/12 od 19:00 – TALK SHOW: Camping Ondřeje Cihláře s Lukášem Hejlíkem a Ondřejem Chybíkem

O designování streetfoodu, kavárnách, cestách za gastrozážitky a mnohém dalším bude se svými hosty hovořit Ondřej Cihlář. Tentokrát si do talk show pozval spoluautora smíchovského Manifesta Ondřeje Chybíka a herce, moderátora a úspěšného foodbloggera Lukáše Hejlíka

6/12 od 18:30 – FILM A DISKUSE: Šéfkuchaři a farmáři: udržitelnost na talíři

Program FoodCAMPu v pátek uzavře působivý dokument Sustainable. Ten ukazuje inspirativní cestu Martyho Travise – představitele sedmé generace farmářské rodiny z Illinois, který se rozhodl postavit neblahým následkům globálního potravinového řetězce na stav půdy i zemědělské komunity v jeho okolí. Po snímku bude následovat debata s kreativní šéfkuchařkou Ambiente a propagátorkou udržitelnosti Janou Bilíkovou. Zaměří se na lokální kontext tématu udržitelnosti restaurací i jednotlivců.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) si dalo za cíl zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji Prahy. Je základním zdrojem přehledných a dostupných informací o přítomnosti a budoucnosti hlavního města a funguje jako otevřená platforma, „základní tábor“ pro každého, kdo má zájem o společné plánování a rozvíjení Prahy. CAMP sídlí na Karlově náměstí v budově Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a návštěvníci v jeho prostorech najdou výstavní sál s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnu s velkým výběrem cizojazyčných publikací o architektuře, urbanismu a designu, příjemnou kavárnu, venkovní terasu a moderní přednáškový sál s bohatým programem sestávajícím z veřejných diskuzí, vystoupení tuzemských i zahraničních odborníků, workshopů, projekcí a dalších aktivit.

CAMP také spravuje a edituje mapový portál prahazitra.camp, který slouží jako základní přehled stavebních záměrů na území Prahy – od prvních nápadů přes projekty v procesu přípravy až po ty, které se již dokončují na staveništích.

Názory na článek  FoodCAMP bude zkoumat vztah jídla a města
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tipy a triky