Nákupní šílenství Black Friday je tu, Češi podle odhadu utratí 900 milionů

TNBiz (TNBiz), 29.11.2019

Po celém světě začalo nákupní šílenství v rámci akce Black Friday (Černý pátek), kdy prodejci zlevňují své zboží až o několik desítek procent. Na velké slevy lákají i české obchody. Tuzemští zákazníci utratí asi devět set milionů korun.

Stovky lidí zaplnily obchodní dům Macy´s v New Yorku ve Spojených státech. Slevové šílenství propuklo v plné síle.

Dnem, kdy obchody po celém světě nabízejí obrovské slevy, si Američané připomínají krach na newyorské burze v roce 1929, který zasáhl ekonomiku po celém světě. Fenomén si získal oblibu také v Evropě. Čeští zákazníci na Black Friday vytáhnou z peněženek zhruba 900 milionů korun. A nejen v Maďarsku řeší problém, že lidé nakupují vánoční dárky na úvěr.

"Problém s dlouhodobými půjčkami spočívá v tom, že úroková sazba se může změnit, čímž se změní i splátka," sdělil mluvčí Maďarské národní banky Istvan Binder.

Zatímco jedni se ze slev těší, jiní akci Black Friday kritizují. Řada českých i zahraničních celebrit se i letos rozhodla pro bojkot. Místo toho oslaví například takzvaný Buy Nothing Day, kdy naopak nekupují nic, nebo den dárcovství a dobrých skutků zvaný Giving Tuesday, který vychází na příští úterý.

Black Friday ve Spojených státech sklízí kritiku také kvůli násilí, které nákupní akce často provází. Spory mezi zákazníky o levné zboží mnohdy přerůstají v bitky a davové šílenství. Od roku 2006 při nákupech na Černý pátek zemřelo v USA 11 lidí, dalších 109 se zranilo.

 

Názory na článek  Nákupní šílenství Black Friday je tu, Češi podle odhadu utratí 900 milionů
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy