Jak efektivně rekonstruovat chalupu? Základ je provětrávaná fasáda

Rubrika: Stavba
Jana Brožková (Bydlet.cz), 2.07.2020

Kdo by nesnil o samotě u lesa a to ještě bez ztráty komfortu a hlavně tepla? Řešením je provětrávaná fasáda, která umožní stěnám dýchat.

V legendárním filmu Jiřího Menzela se chalupa dědy Komárka zrovna odvlhčovala, neměla kvalitní hydroizolaci. Jak by si s tím dnes poradili odborníci? Snížit vlhkost ve stavbě lze účinně pomocí vzduchové metody. Základním principem je vložení větrané vzduchové mezery mezi zdroj vlhkosti a vlastní konstrukci. Zateplení chalupy větranou fasádou je ideální příležitost pro letní rekonstrukci. Zvlášť v době koronakrize a jednotlivých opatření, kdy ohledně možnosti dovolené v zahraničí stále panuje nejistota.

Rekonstrukce chalupy nemusí být jen od podlahy. Dá se začít třeba od fasády. Cíl je jasný. Zútulnit chalupu a nezatěžovat se výhledově tím, že by v chladném období někudy unikalo teplo. A naopak. V posledních letech zažíváme čím dál teplejší léta. „Díky provětrávané fasádě si zachováme v interiéru příjemnou teplotu. Provětrávaná dutina zamezuje přehřívání konstrukce,“ vysvětluje Jan Juhás, projektový specialista společnosti Knauf Insulation.

Český kutil podle něj ocení třeba to, že se skvěle hodí i na nerovné podklady. Optimálním řešením je nejen pro chalupy, ale i pro staré průmyslové objekty, bazény nebo třeba stáje. „Výhodou je mimo jiné rychlejší instalace díky prefabrikovaným dílům,“ dodává Juhás. Navíc lze zachovat estetiku budovy. K dispozici je široká škála obkladových panelů, ať už z hliníku, oceli, přírodního kamene nebo skla.

Průběh montáže neomezují vnější teploty ani eventuální technické přestávky nutné například k vysychání vody. Konstrukci opláštění lze navíc kdykoliv rozebrat a nový nebo stejný obklad nasadit zpět. Chalupáři tak disponují možností snadno něco upravit.

Zateplení fasády vzduchem je jednou z možností, jak zvýšit tepelný komfort chalupy a současně výrazně ušetřit na nákladech za vytápění. Na to pak můžete navázat další renovace, ať už chcete vevnitř vymalovat nebo jen dokoupit nové křeslo a lampu.

 

Názory na článek  Jak efektivně rekonstruovat chalupu? Základ je provětrávaná fasáda
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba