Rekordní vedra jsou zpět. Vyhněte se přehřívání domu zateplením

Rubrika: Stavba
Sdružení EPS ČR (Sdružení EPS ČR), 10.08.2020

Dříve nevídaně mrazivé zimy a tropická léta už několikátým rokem sužují střední Evropu. Klimatické změny a související extrémní výkyvy počasí budou podle předpokladů vědeckých studií nadále sílit. Tyto změny na území České republiky nejvíce postihnou obyvatele měst v čele s Prahou a Brnem, kde je již nyní patrný fenomén „teplotních ostrovů“, tedy zřetelně vyšších naměřených teplot v porovnání s okolní krajinou.

Vysoké venkovní teploty a agresivní sluneční záření mají vliv i na teploty v interiérech, které se v důsledku toho přehřívají. Podle průzkumu Sdružení EPS ČR trpí v posledních letech přehříváním domu bezmála polovina obyvatel rodinných domů a bytů v České republice. V přehřátých budovách – ať už v práci či doma – přitom lidé tráví drtivou většinu svého dne a přílišné horko v obytných i kancelářských budovách není jen otázkou pohodlí. „I když jsou nejvíce ohroženi lidé nad 65 let, děti, těhotné ženy a dlouhodobě nemocní, horké počasí a s ním přehřáté interiéry mohou způsobit zdravotní potíže komukoliv. Pobyt v příliš teplém prostředí může vést k vyčerpání, křečím či dokonce přehřátí organismu,“ uvádí Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu.

S nesnesitelnými teplotami ve vlastních domech se lidé snaží bojovat ventilátory, stínidly, roletami a především klimatizací. Právě nadměrné využívání klimatizace v horkých letních měsících při tom patří mezi největší hrozby spojené se zdravotními problémy. „Rizikový je především přechod mezi příliš klimatizovaným prostředím a venkem. Doporučuje se, aby teplotní rozdíl nepřekračoval 5 stupňů,“ upozorňuje Kotlík a dodává: „Základní rady, jak se chovat a čemu se vyvarovat při extrémních letních teplotách, lze dohledat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu www.szu.cz.“

Nejúčinnější a především trvalá obrana proti vysokým teplotám však žádná zdravotní rizika nepřináší. Je jím zateplení domu, které pomáhá vyrovnávat teplotní rozdíly v interiéru a udržovat stabilní teplotu po celý rok. Přesto jen pětina dotázaných v průzkumu Sdružení EPS ČR uvedla, že teplotním extrémům čelí právě zateplením. „Lidé, kteří investovali do kvalitního komplexního zateplení, jsou nyní podle výsledků našeho průzkumu s vnitřním klimatem domu spokojeni jak v zimních, tak letních měsících díky celoroční stabilizaci teplot interiéru. Zateplení fasád a střech navíc přispívá ke snižování výdajů za topení a klimatizaci, která lidem v horkých letních dnech běží téměř nonstop,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

 S ohledem na ochranu před tuhou zimou i spalujícími slunečními paprsky je dnes odborníky doporučováno zateplení o větší tloušťce zateplovacích desek, než bývalo dříve obvyklé. „Před patnácti lety stačilo zateplit v tloušťce jen několika málo centimetrů, dnes ale vidíme, že je potřeba reagovat na měnící se klimatické podmínky i ve stavebnictví. Pokud k zateplení svého domu či bytu zvolíme v Česku dlouhodobě nejoblíbenější pěnový polystyren, je třeba vzít v úvahu, že standardní doporučovaná tloušťka zateplovací desky se dnes pohybuje kolem 20 centimetrů,“ uzavírá Zemene. 

Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená v roce 1998 s cílem podporovat a koordinovat společný vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu výrobků z EPS, poskytovat konzultace v oblasti výroby a použití výrobků a aplikací z EPS, zvyšovat bezpečnost výrobků z EPS a podílet se na úsporách energie. Sdružení EPS ČR má 13 členů a reprezentuje většinu dodavatelů a zpracovatelů EPS v Česku. Členy sdružení jsou výrobci suroviny, výrobci EPS a další společnosti a odborníci z oblasti EPS působící v Česku a na Slovensku.

Více informací na: www.epscr.cz

Názory na článek  Rekordní vedra jsou zpět. Vyhněte se přehřívání domu zateplením
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografie

Články Stavba