Jak účinně zabránit přehřívání domu? Začněte od střechy

Jana Brožková, 15.9.2020
Příjemné mikroklima v domě po celý rok


Foto zdroj: ISOVER

Je u vás doma v letních parních dnech doslova k nevydržení? Problémem může být chybějící izolace domu, především střechy a podkroví, kudy proudí nejvíce tepla ze slunečního záření. Pokud izolaci máte a váš dům se přesto přehřívá, může pak být důvodem špatně provedená izolace. Na první pohled však tento problém neodhalíte, protože izolace není vidět, překvapí vás ale, jaká maličkost může stát za tím, že se ve svém domě cítíte jako ve skleníku. Právě výhody izolace a nejčastější chyby v její aplikaci vysvětlí Karel Sedláček, technický poradce divize ISOVER Skupiny Saint-Gobain.

Příjemné mikroklima v domě po celý rok

Pokud každé léto trpí váš dům přehříváním, je dobré začít přemýšlet o izolaci střechy. Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem především starších domů. „S dobře zaizolovanou střechou je možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože celoročně podstatně snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou,“ vysvětluje Karel Sedláček.

Tloušťka izolace – jakou zvolit?

Zásadní otázka, na kterou při plánování stavby či rekonstrukce domu téměř všichni hledají odpověď, zní, jakou použít tloušťku tepelné izolace. Ideálně použijte tepelnou izolaci do šikmé střechy na úrovni 300 mm a více podle nároků na energetickou náročnost stavby,“ vysvětluje Karel Sedláček. Můžete ale sáhnout i po tloušťkách ještě vyšších. Existuje pro to hned několik důvodů. Pokud se totiž rozhodnete pro méně kvalitní izolační materiál, je vhodné použít jej ve větších tloušťkách. U pasivních staveb se dokonce tloušťky izolace v šikmé střeše často blíží i k 500 mm. V některých případech se vyšší tloušťkou tepelné izolace také kompenzují tepelné mosty vzniklé vlivem konstrukce krovu.

Pozor na nejčastější chyby

Při aplikaci izolace dochází často k chybám, které pak vedou k tomu, že izolace vůbec neslouží svému účelu. Pokud máte v domě klasický krov zateplovaný minerální vatou, zaměřte se především na mezery mezi krokvemi, které nemusí být stejně velké. „Tomu by měly být přizpůsobeny i jednotlivé pásy izolačního materiálu. Neměly by mezi nimi vznikat škvíry,“ upozorňuje odborník. Dalším důležitým bodem je aplikace parozábrany, tedy speciální fólie, která zabraňuje, aby se do konstrukce dostala voda. „Ta musí být na všech místech spojena parotěsně, buď páskou, nebo tmelem. Jinak riskujete, že vám v izolaci bude kondenzovat voda, která se vsákne do krokve nebo vaty a způsobí flekatění zdi nebo růst plísní,“ varuje Karel Sedláček. Samozřejmostí pak je, že v parozábraně nikde nesmí být díry.

Investice do izolace se vyplatí

Náklady na tepelné izolace činí jen asi 3 až 5 % investičních nákladů na vestavbu podkroví, které se vám ale již za několik let vrátí díky nižším nákladům na provoz domu, a to až v řádech desítek tisíc korun. Ušetříte jednak méně častým používání klimatizace v horkých letních dnech, tak i za vytápění v zimních měsících. Příliš ale neváhejte, neboť počet tropických dní, tedy dní, kdy se teplota vyšplhá alespoň na 30 ˚C, každým rokem stoupá. Jen za loňský rok jich bylo 26. Pozitivní zprávou ale je, že na zateplení lze čerpat dotaci až 550 000 z programu Nová zelenám úsporám.Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba