Ani na podzim se nevzdávejte terasy: zastřešte ji, zahřejte se a posviťte si

Infratopidla prakticky ihned po zapnutí ohřívají

I když se den zkracuje a slunce dříve zapadá, rozhodně to neznamená, že bychom museli zkrátit pobyt na svojí terase. V některých případech je potřeba ji jen lehce přizpůsobit podzimním podmínkám. Pokud člověk neopomene zastřešení a zajistí osvětlení či vyhřívání tohoto prostoru, může si zde spolehlivě vychutnávat i chladnější večery. Jaké další vychytávky pomohou zajistit dokonalé babí léto na terase?

Rozsviťte vaši terasu

Jedním ze způsobů, jak si zpříjemnit posezení na venkovní terase, je zajištění přídavného osvětlení. Člověk ho ocení zejména na podzim, když je venku stále příjemná teplota, ale brzy se stmívá. Pokud jste použili 2cm keramickou dlažbu, bude instalace osvětlení opravdu snadná. Pokládka na terčích umožní dlaždice kdykoliv nadzvednout a kabely pohodlně schovat pod dlažbu bez větších stavebních úprav. „2 cm dlažba je s využitím pokládky na terče nebo do štěrku nejlepší řešení pro případ dodatečných úprav terasy. Dlaždice je možné kdykoli rozebrat a opravit i případné poruchy v rozvodech elektřiny nebo třeba vody,“ popisuje jednatel firmy M.B.KERAMIKA Martin Bezděk. Tímto způsobem je tedy možné elektřinu dovést klidně až na druhý konec terasy.

Zářiče, které zahřejí

Nedostatek světla se dá tedy vyřešit poměrně jednoduše. Jak ale vyzrát na chladné počasí? Jako optimální řešení se jeví zářiče, u nichž si člověk v základu může vybrat, jestli jako zdroj energie zvolí plyn nebo elektřinu. U první varianty existují možná rizika související s vlastnostmi plynu, což může některé lidi odradit. Jako bezpečnější se tak jeví elektrické zářiče, které jsou lehčí a snadno přenosné. Pokud zůstane v zimě terasa nevyužita, dají se umístit i do domu. Další výhodou elektrických zářičů je jejich efektivita ohřevu. Infratopidla prakticky ihned po zapnutí ohřívají osoby a objekty bez toho, aniž by zbytečně zahřívala vzduch. Navíc se snadno ovládají a instalují, vše lze tedy zvládnout i bez odborné pomoci. 

Zastřešení chránící před počasím

V létě ho využijete jako zástěnu před sluncem, v dešti naopak jako ochranu před vodou. Řeč je o částečném zastřešení terasy, díky kterému na ní můžete trávit mnohem více času. První, a tou nejjednodušší možností, je pořízení pergoly či markýzy. U druhé zmíněné varianty může být pouze určitým limitem silný podzimní vítr, v takovém případě se markýzu vyplatí zatáhnout, aby nedošlo k jejímu poškození. Vhodnou alternativou může být i skleněné nebo dřevěné zastřešení, které se pak řadí mezi odolnější možnosti. S použitím takového zastřešení je však vhodné počítat už při realizaci samotné terasy.

Detaily, které zaujmou

Příjemné prostředí terasy mohou k dokonalosti dotáhnout zdánlivé maličkosti, jakými jsou právě dekorativní prvky. Za tyto detaily navíc není potřeba ani utrácet horentní sumy. Jak na moderní, tak i na vintage terase se mohou perfektně vyjímat retro prvky, které jsou k nalezení u rodičů či prarodičů na půdě. Využít se dají starší vázy nebo třeba zrcadla. Ty jsou obecně pro terasu skvělým doplňkem, neboť při správném umístění (ideálně proti oknu) prostor rozsvítí a také opticky zvětší.

Jednoduchý, ale elegantní chodník

Máte již terasu hotovou, ale zapomněli jste na chodník? Nemusíte trpět při pohledu na pošlapaný trávník. Stačí přikoupit několik dlaždic navíc a vytvořit elegantní a nadčasový chodník v takzvaném japonském stylu. Díky své široké použitelnosti můžou být 2cm keramické dlaždice položeny téměř kdekoliv. „Pro vytvoření terasy nebo chodníku lze do trávy položit jakoukoliv 2cm keramickou dlažbu, ať už v imitaci dřeva, betonu, kamene, nebo i v netradičních designech patchworku nebo kovu,“ popisuje Martin Bezděk. Dlažbu v této tloušťce je možné položit také do štěrku nebo na terče. Při všech těchto typech pokládky je navíc dokonale mrazuvzdorná. Právě proto ji lidé volí do svých zahrad nejčastěji. 

 Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Zahrada, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Zahrada