Nejčastěji se hádáme o finance při výchově dětí a v otázkách bydlení

Jana Brožková (Bydlet.cz), 1.02.2021
Dříve či později dojde v každé domácnosti k nějakému sporu. Nyní, kdy jsou lidé spolu doma dlouho a stále, mohou některé dlouho neřešené otázky ještě výrazněji vybublat na povrch. Spouštěčem bývají nejčastěji děti a otázky, jak využít volné finanční prostředky.

O bydlení mluvíme často, ať už o jeho úpravách, změnách, či hledání toho správného vysněného domova. Náklady s ním související zároveň představují významnou část našich pravidelných útrat a pořízení vlastní nemovitosti je zpravidla zásadní životní investicí. Kvůli bydlení se neváháme zadlužit, často i na desítky let. Pokud však chceme přejít od představ k realitě, neobejdeme se, alespoň částečně, bez vlastních úspor.

A protože o peníze „jde až na prvním místě“, dochází kvůli jejich utrácení doma tu a tam ke sporům. Ačkoliv se občas dohadujeme i o malichernostech, platí, že za nepříjemnosti ve formě hádky nám stojí především důležité záležitosti. Průzkum společnosti IBRS pro Asociaci českých stavebních spořitelen zjišťoval, jaké jsou v českých domácnostech důvody pro hádky, pokud jde o využití volných peněz. A jaké se umístily na předních příčkách? Jako nejčastější důvod sporů uvedlo 25 % dotázaných témata spojená s dětmi, na dalším místě jmenovalo 22 % oslovených otázky spojené s financováním bydlení.

Graf:  Hádky v domácnosti ohledně volných finančních prostředků se nejčastěji týkají
dětí, bydlení a koníčků.

Neřešené otázky teď mohou vybublat na povrchPokud se zamyslíte nad nejčastějšími příčinami hádek v domácnostech týkajících se využití volných finančních prostředků, které by to byly?

(N = 1000 / stat. chyba: max. 2,6 %, IBRS, září 2020) 


O financování bydlení se tak často hádat nemusíme

Stavební spoření je zde s námi již několik dekád a vysloužilo si pevné místo ve finančním plánování Čechů. Ve stejném průzkumu uvedlo 37 % respondentů, že ho vnímají především jako dobrého pomocníka při financování bydlení. Více než pětina lidí ho také primárně chápe jako spořicí produkt s podporou státu.

Výsledky průzkumu ukázaly, že právě stavební spoření je bezpečnou cestou, jak si zajistit finanční budoucnost. Tím může zároveň pomáhat bránit zbytečnému stresu a možným konfliktům v českých domácnostech, jelikož dává jistotu a lze s ním dobře plánovat.

„Průzkum opět potvrdil, že financování bydlení je pro lidi velké téma a vedou o něm diskuse, někdy velmi vášnivé. Smyslem stavebka je pomoci s bydlením, a to v různých životních fázích, protože jiné potřeby má svobodný muž, jiné čtyřčlenná rodina. A stavebko může také pomoci k tomu, že se kvůli penězům na bydlení nebudeme tak často hádat,“ dodává k výsledkům tajemník AČSS Jiří Šedivý.


 

Názory na článek  Nejčastěji se hádáme o finance při výchově dětí a v otázkách bydlení
Na dané téma nejsou žádné názory.
Známkuj

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem


Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografie

Články Tiskové zprávy