Díky evropským fondům bylo od roku 2014 zrenovováno více než 3 tisíce škol, školek, nemocnic nebo úřadů

Od roku 2014 bylo v ČR díky evropským fondům, konkrétně Operačnímu programu Životní prostředí, zrenovováno více než 3 tisíce škol, školek, nemocnic nebo úřadů. Podpořena byla taktéž výstavba 40 projektů novostaveb veřejných budov v pasivním energetickém standardu – jedná se například o ZŠ v Psárech, nemocnice Olomouc či aktuálně budovanou novou hasičskou stanici v Bystřici pod Hostýnem.

Pasivní energetický standard – ZŠ v Psárech


 Interiér Psáry (SOA architekti, s.r.o.)

Včerejškem (2. 3. 2021) skončila obcím a krajům možnost žádat o dotace na energeticky úsporné renovace budov v tomto období. O poslední výzvu s alokací 2 mld. byl velký zájem a již nyní je jasné, že se alokace přečerpá. Aktuálně je připravováno nové programové období a Šance pro budovy se podílí na tvorbě konkrétních podmínek. Je důležité, aby nový program bez větší prodlevy navázal na ten stávající a také administrativně jednoduše podpořil integrované projekty, které kromě úspor energie zahrnují obnovitelné zdroje energie, kvalitu vnitřního prostředí nebo adaptaci na změnu klimatu.

Zároveň je potřeba zajistit, aby nedocházelo k překryvu s jinými programy, tak jako v současném období, kdy byl podporován stejný typ aktivit, ale s jinými podmínkami a často bez jakýchkoliv požadavků na energetickou náročnost. Obec si tak mohla vybrat, zda postaví školu z programu OPŽP a dostane 30% dotaci na energeticky šetrnou budovu, nebo mohla dostat mnohdy i vyšší dotaciIROP na rozšiřování vzdělávacích kapacit a tam už energetické úspory bohužel nikdo neřešil.Názory na článek
Na dané téma nejsou žádné názory.

Sdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie Stavba, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Stavba