Imperial News - Alternativní investiční příležitosti jako ochrana proti přehřátým akciovým trhům

Zřejmě se shodneme, že současná historická maxima akciových trhů nejsou místa, kde by měl investor hledat zajímavé, stabilní a dlouhodobě udržitelné výnosy. Tématu, proč je nyní klíčové aplikovat aktivní investiční strategie a zaměřit se na alternativní investiční příležitosti, jsme se věnovali v květnovém Speciálu Hospodářských novin - Investice & Inovace.

Alternativní investiční příležitosti jako ochrana proti přehřátým akciovým trhům

Aktuální globální investiční prostředí pomohla formovat nejen nepolevující pandemie koronaviru, která v roce 2020 zastihla investory naprosto nepřipravené, ale i dynamický rozkvět digitálních technologií a významné změny v přístupu k národním politikám. Plány centrálních bank udržovat úrokové sazby dlouhodobě na nule, fiskální kompenzační stimuly v podobě zadlužování vlád a historické rekordní úrovně na akciových trzích bezpodmínečně nahrávají rostoucímu segmentu alternativních investičních instrumentů.

Nejširší zámořský index S&P 500 se během tohoto měsíce vyšplhal na úroveň 4 180 bodů, čímž si tento hlavní americký benchmark připsal od březnových minim minulého roku zhodnocení přes 90 %. To je opravdu zcela něco jedinečného. Odborná literatura a analýzy investičních bank uvádějí, že průměrný roční výnos tohoto indexu se pohybuje kolem 10 %. Upravený o inflaci pak kolem 7 % p.a. Současný růst je poháněn bezprecedentními stimulačními opatřeními a očekáváním, že sílící tempo vakcinace proti nákaze Covid-19 podpoří ekonomický růst. Americká centrální banka signalizovala, že úrokové sazby zůstanou min. do roku 2023 poblíž nuly a zároveň slíbila udržet tempo nákupů dluhopisů v objemu 120 mld. dolarů měsíčně, dokud nebude vidět znatelný pokrok směrem k dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace, a zároveň výrazně zvýšila prognózu růstu americké ekonomiky na letošní rok na 6,5 %. A to především kvůli bezprecedentním fiskálním stimulům administrativy prezidenta Joea Bidena. Pokud se tato prognóza naplní, bude to znamenat nejrychlejší růst americké ekonomiky za posledních 40 let. Vše výhradně financované novým dluhem americké federální vlády v podobě výrazně zvýšené emise vládních dluhopisů. Objem nových vládních dluhopisů bude i nadále kupovat právě Fed v rámci programu kvantitativního uvolňování a je proto otázkou, do jaké míry bude růst americké ekonomiky na této úrovni ve střednědobém horizontu udržitelný. Z globálního pohledu v loňském roce centrální banky natiskly 9,2 bilionu dolarů, což je dokonce trojnásobek oproti předchozímu rekordu z krizového roku 2008.

Podle Bank of America investoři vložili za posledních pět měsíců do akcií více financí než za uplynulých dvanáct let. Akciové fondy získaly za pět měsíců 576 mld. dolarů, zatímco v předchozích dvanácti letech to bylo úhrnem 452 mld. dolarů. Z této sumy šlo do akcií rekordních 63,6 %, 18,5 % do dluhopisů a 11,6 % zůstalo v hotovosti. Sama banka přišla v měsíci dubnu s varováním, že současný růst je neudržitelný a doporučuje soustředit se na aktiva, kterým se obecně daří v době inflace. Hlavní globální akciové indexy trhají historické rekordy a akciové valuace neboli ocenění globálních akciových indexů jsou také na historických maximech nebo na nejvyšších úrovních od technologické bubliny v roce 2000. V aktuálních cenách akcií je již zcela určitě zaceněno očekávání velice pozitivního budoucího vývoje a prostor pro další výrazný akciový růst může být již výrazně omezen. Průměrné roční očekávané zhodnocení pasivních globálních akciových investičních strategií na střednědobém horizontu příštích pěti let může být tedy ze zřetelných důvodu velmi podprůměrné. Je proto klíčové aplikovat aktivní investiční strategie a zaměřit se na alternativní investiční příležitosti.

Nízké zhodnocení na státních dluhopisech, které nemůže obstát v boji s inflací, a nulové úroky na bankovních produktech začínají přelévat zájem investorů k alternativním příležitostem. Zvýšené riziko při držení korporátních dluhopisů a vyhledávání podhodnocených titulů na rekordních úrovních akciových trhů není vůbec nutné podstupovat. Alternativní investice v podobě nových forem investování pomáhají k diverzifikaci a větší kontrole portfolia hlavně z důvodu nezávislosti na klasických investičních formách, jako jsou akcie, dluhopisy nebo komodity. Kromě rozložení rizika mohou totiž tyto investice nabízet velmi zajímavé zhodnocení, jenž je spojeno s velmi vysokou transparentností a nadstandardní mírou likvidity.

Zajímavé příležitosti a alternativy přináší například obchodování na mezibankovním trhu měn. Využití automaticky řízených strategií, které obchodují bez emocí a nálad investora za předem definovaných parametrů, umožňuje uzavírat obchody v desítkách sekund s přesně definovaným objemem kapitálu a rizika bez obav ze spekulativních bublin a přehřátí trhu. Mezi další alternativy investování patří nově dominující svět kryptoměn, obchodování burzovně obchodovaných fondů a segment developerských projektů.

Hodnota vaší investice by měla v čase růst více než inflace a ještě přinést zajímavý výnos, čehož se v aktuálních podmínkách u běžných instrumentů bude dosahovat velmi ztěžka.

Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance

Imperial Finance

Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).

Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.

Více informací na: www.imperial-finance.czSdílejte článek na sociálních sítích nebo emailem

Social icons
Hodnocení článku

Fotogalerie na bydlet.cz, nejlépe hodnocené fotografieČlánky Reality